-0.8 C
Zagreb
Naslovnica Hrvatska Karin o stanju u Dalmaciji: Mladi s partija su zarazili roditelje i...

Karin o stanju u Dalmaciji: Mladi s partija su zarazili roditelje i bake

Željka Karin, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, izvijestila je na konferenciji za novinare da od 388 testiranih imaju 24 pozitivna nalaza. Osim njih, još osam je novozaraženih koji nisu iz ove županije, ali su ondje testirani.

“Među ovih osam, koji nisu iz naše županije, ima osoba mlađe životne dobi koji su bliski kontakti mladih iz noćnih klubova. Od 24 novooboljela 11 su kontakti već zaraženih. Ističem da je u Imotskoj krajini osam novooboljelih, prije dva dana bilo je sedam, to je malo upozorenje. Uglavnom su kontakti već oboljelih i detektirano je jedno obiteljsko okupljanje”, rekla je Željka Karin i osvrnula se na žarište u Makarskoj:

“Naglašavam da imamo oboljele iz klubova u Makarskoj. Poduzeli smo sve mjere pa smo u jednom od klubova gdje je bilo više oboljelih, testirali sve djelatnike. Pozitivne smo izolirali, kao i njihove bliske kontakte, dezinficirali smo klub i zatvorili unutrašnji dio kluba u dogovoru s vlasnikom. Važno je naše ponašanje, epidemiološke mjere na koje smo možda zaboravili. Opustimo se u nekim trenucima, svima je dosta lockdowna, ali moramo plesati s virusom tako da se ne zarazimo. Posebno molimo mlade da se pridržavaju mjera i da ne budu preblizu na zajedničkim okupljanjima.”

Potvrdila je da se veća okupljanja mladih i dalje pokazuju kao najveći rizik, zajedno sa svadbama, odnosno sva ona događanja na kojima se okupi veći broj ljudi. Zato je još jednom ponovila:

“Mladima naglašavamo da bez obzira na blažu kliničku sliku, oni donose virus u svoje domove pa među ovih 11 imamo i roditelja i baka mladih koji su bili na partijima. To je apel roditeljima da upozoravaju na ponašanje, na mladima je odgovornost. Izlažući sebe izlažu svoje obitelji riziku. Često puta se provlače izjave ljudi koji nisu komeptentni, da je to bezopasna bolest, ali neće proći, ljudi umiru, na respiratorima su, pa i mladi. Dovoljno je da nekog vašeg pogodi da shvatite da je covid vrlo opasna bolest.”

Naglasila je da su restorani i ugostiteljski objekti uglavnom dobro kontrolirani, no u noćnim klubovima, koliko god se vlasnici trude, to nije lako s obzirom na broj ljudi i atmosferu. Kao prevenciju ističe zatvaranje unutrašnjih dijelova klubova jer je na otvorenom manja mogućnost zaraze.

“Činjenica je da u našoj županiji imamo velik broj turista, a imamo i porast novooboljelih. Žarišta smo locirali, poduzimaju se mjere, ali možemo mi sve raditi ako pojedinci ne shvate ozbiljnost situacije, imat ćemo porast”, zaključila je Karin, prenosi N1.

Najnovije

Još iz rubrike