VIDEO UEFA Youth League: Sjajna uvertira mladih Dinama, pobijedili vršnjake Atalante

Mudra taktika trenera Igora Jovićevića, strategija kojom su otupili oštricu najboljega Atalantina igrača, okretnog i nadahnutog krilnog napadača Amada Traorea, razigrani maksimirski ofenzivac Bernard Karrica i neprobojni vratar Renato Josipović lansirali su plavu maksimirsku družinu ka novom velikom uspjehu. Na otvaranju nove sezone UEFA Youth League, Lige prvaka mladih, Dinamo je pobijedio Atalantu 1:0 pogotkom Karrice u 49. minuti u dvoboju u kojem su plavi u zadnjih devet minuta igrali bez isključenoga kapetana Bartola Franjića.

U drugoj utakmici iste skupine Manchester City u gostima je pobijedio Šahtar 3:1. U okršaju 2. kola plavi gostuju u Manchesteru.

Maksimirski su nogometaši suparničku obranu „otvorili“ na – otvaranju drugoga dijela. Tomislav Krizmanić u toj je, 49. minuti presjekao loptu na Atalantinoj polovici, proslijedio Leonu Šipošu na vrhu kaznenoga prostora, a on na desnoj strani proigrao sveprisutnog i razigranog Karricu koji se efektno oslobodio čuvara i plasirao loptu u suprotni kut.

Štoviše, upravo je Karrica kao osica letio po desnome krilu i unosio nervozu među talijanske braniče koji se nisu usudili suviše upuštati u napadačke avanture znajući da je Dinamo i te kako u stanju iskoristiti eventualni „zrakoprazan“ prostor…

No, u prvome su dijelu Talijani na trenutke stvarali opasnost pred maksimirskim vratima, ponajprije na krilima iznimno neugodnoga Traorea, koji je izmamio pljesak publike s nekoliko atraktivnih finti, driblinga i proigravanja. Tako je u 12. minuti snažno pucao s desetak metara iskosa s desne strane, a Renato Josipović odbio loptu.

Potom je Karrica zaprijetio na drugoj strani. Pojurio je desnim krilom, izborio poziciju za šut, ali je netko od talijanskih braniča ipak okrznuo loptu skrenuvši je u korner.

Davide Ghislandi u 26. je minuti ubacio sdesna, Roberto Piccoli na vrhu peterca pucao glavom, a Josipović u padu odbio loptu u stativu.

Plavi su nakon pogotka zaigrali s dodatnom dozom samopouzdanja. Karrica je u 61. minuti izborio loptu na desnoj strani, poslao u for Tinu Hrvoju, da bi u nastavku ponovno loptu dohvatio Karrica, snažno pucao, ali u – blok. Već je u sljedećoj akciji Krizmanić prodro po desnom krilu, ali je vratar Ludovico Gelmi uspio obraniti udarac.

U 68. je pokušao i AntonioMarin, dočekao je volej na samom rubu kanenoga prostora i snažno lansirao loptu malo iznad vrata.

Talijani su nakon toga ipak zaigrali nešto otvorenije i upustili se u juriš na bod. Prvo je Emmanuel Gyabuaa u 72. minuti u gužvi u kaznenom prostoru poslao loptu glavom u prečku. Nedugo potom Franjić je povukao polukontru na drugoj strani, ali je loptu katapultirao malo iznad vrata.

No, upravo je Franjić u 81. minuti zaradio drugi žuti karton. Prekršajem je zaustavio Atalantina vezista Jacopa da Rivu…

S igračem više Talijani su u završnici žešće krenuli prema Dinamovim vratima pri čemu se u svojevrsnoga junaka utakmice prometnuo maksimirski čuvar mreže Josipović. U 85. je minuti zaustavio Ghislandijev udarac iz blizine, a tri minute potom novim sjajnim refleksom zaustavio ookušaj Traorea.