Hrvati u vrhu europskog nogometa, Mateo Kovačić i Dejan Lovren

Kovačićev Chelsea pronašao je put pored Rebićevog Eintrachta te u uzvratu u Londonu potvrdio vizu za ovosezonsko finale Europske lige.

Nakon što su svoje mjesto u finalu Lige prvaka osigurali Lovrenov Liverpool i Tottenham, u četvrtak je pala odluka o finalistima Europske lige.

Na Stamford Bridgeu sastali su se Chelsea i Eintracht, pri čemu su i Mateo Kovačić i Ante Rebić bili dio početnih postava svojih klubova, a rezultat 1:1 – identičan onome iz Frankfurta – režirali su Loftus-Cheek u 28. te Jović u 49. minuti susreta.

Kako daljnjih pogodaka nije bilo, pristupilo se izvođenju jedanaesterca, a više su uspjeha imali domaćini (4:3), koji će se tako 29. svibnja u glavnom gradu Azerbajdžana boriti za trofej protiv gradskog rivala Arsenala.

Arsenal je Valenciju svladao i u uzvratu (4:2, ukupno 7:3), a Kovačić će tako imati prigodu osvojiti novi europski trofej nakon tri uzastopne titule prvaka Europe s Real Madridom.

Nastavlja se niz

Premda je Rakitićeva Barcelona imala prednost od tri pogotka iz prve polufinalne utakmice, Lovrenov Liverpool osigurao je još jednu završnu borbu za najprestižniji europski klupski trofej.

Prvi finalist ovosezonskog izdanja Lige prvaka postao je engleski Liverpool, koji je u uzvratu na svom Anfieldu svladao Barcelonu 4:0 te s ukupnih 4:3 potvrdio vizu za Madrid.

Po dva su pogotka za Liverpool postigli Origi i Wijnaldum, a Dejan Lovren nije ulazio u igru. S druge je strane Ivan Rakitić igrao do 80. minute, kada ga je zamijenio Malcom.

Liverpool je prošle sezone u finalu Lige prvaka poražen od Modrićevog i Kovačićevog Real Madrida, a 1. lipnja na stadionu Metropolitano snage će odmjeriti protiv Ajaxa ili Tottenhama.

Hrvatska će tako nastaviti višegodišnji niz sa svojim predstavnikom u završnoj utakmici elitnog europskog natjecanja, a pobjednika ima još od 2013. godine: Mandžukić (Bayern), Modrić (Real Madrid), Rakitić (Barcelona), Modrić i Kovačić (Real Madrid, 3x). Ivica Olić i Danijel Pranjić bili su igrači Bayerna u finalu protiv Chelseaja 2012. godine, piše HNS.