VIDEO EP U20 Njemačka: Hrvatska osvojila povijesno srebro, u finalu velika borba protiv Izraela, ali šut nije išao…

Mlada reprezentacija Hrvatske postigla je povijesni uspjeh na Europskom prvenstvu. Prvo finale za U20 reprezentaciju pod hrvatskom zastavom, ali i prva medalja. U finalu s Izraelom nije išlo, Hrvatska je izgubila 14 razlike uz veliku bitku i obostrani pressing do pred kraj utakmice kad se Izrael u 36′ odlijepio na +19. Šut Hrvate jednostavno nije išao.

Pobjedničko postolje je bilo nadohvat ruke u tri navrata: 2000., 2010. i 2014. godine U20 reprezentacija je ušla u polufinale, ali sjajna su odličja nažalost svaki put izmaknula.

Na putu do finala svladani su i košarkaški divovi: u skupini su nadigrane Francuska (68:56), Ukrajina (93:78) i Španjolska (85:70). U osmini finala Hrvatska je pobijedila Veliku Britaniju (93:62), u četvrtfinalu Italiju (79:68), te konačno u polufinalu Njemačku rezultatom 69:61 (19-18, 13-13, 18-16, 19-14) i to u dvorani ispunjenoj domaćim njemačkim navijačima.

U drugoj polufinalnoj utakmici Izrael je svladao Francusku te stoga od 19:00 sati smo gledali finale Izrael-Hrvatska koje je završilo rezultatom 80:66.

Mate Kalajžić je u finalu bio najefikasniji igrač hrvatske reprezentacije s 18 ubačenih poena, 7 skokova i dvije osvojene lopte. Josip Barnjak je ubacio 10 poena, a Krešimir Ljubičić je imao 4 bloka i 6 skokova.

Mate Kalajžić je apsolutno zasluženo proglašen i članom najbolje petorke Europskog prvenstva. MVP je Izraelac Yovel Zussman, a u petorci su i Izraelac Deni Avdija (koji je sa svojih 17 godina bio i najmlađi igrač u Chemnitzu) te Nijemci Kostja Mushidi i Filip Stanic.

Njemačka je u utakmici za broncu pobijedila Francusku 80-71, tako da Francuzi idu kući s drvenom medaljom.

1. četvrtina Hrvatska-Izrael 16:20

Vrlo borbena četvrtina, obostrano se igra vrlo angažirano i agresivno, praktički 10 minuta pressinga po cijelom parketu.

Hrvatska se ispromašivala, 5/10 (50%) šut za dva, 0/6 trice.

2. četvrtina Hrvatska-Izrael 34:45

Hrvatska i dalje prosipa lopte, pa je zaostatak narastao. Šut za 2 i slobodna bacanja 3/5 – samo 60%, a šut za 3 3/9 (33%) u ovoj četvrtini. Ukupno u prvom poluvremenu šut za 2 53%, a za 3 20%.

3. četvrtina Hrvatska-Izrael 50:60

I dalje traje bitka na terenu, vrlo angažirana agresivna igra s obje strane…. Hrvatska je u 23′ minuti stigla na dva koša zaostatka, 47 – 45, ali Izraelci igraju vrlo pokretljivu zonu i izuzetno brzo prelaze u fazu napada. Odlično finale.

Hrvatski šut za 2 je bio 2/7 (29%) u ovoj četvrtini, za tri 2/9 (22%), ako krene u četvrtoj, nije nenadoknadiv zaostatak od 10 koševa.

4. četvrtina Hrvatska-Izrael 66:80

Izrael je u 36′ minuti imao +19, jednostavno šut nije išao Hrvate. Statistika za cijelu utakmicu pokazuje: Slobodna bacanja 16/21 (76%), poeni iz polja (field goals) 22/64 (34%), Šut za 3 – 6/33 (18%).