Ministarstvo poljoprivrede i izraelska tvrtka Aeronautics potpisali su ugovor o nabavi besposadnog zrakoplovnog sustava za potrebe nadzora i kontrole ribolova, vrijedan 4,87 milijuna eura, a projekt će sa 70% biti sufinanciran iz sredstava EU fondova. Sustav se sastoji od lansirne rampe, 6 besposadnih letjelica te kompletne popratne logistike potrebne za provedbu pune kontrole u teritorijalnim vodama i hrvatskom zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu. Bit će financiran u sklopu operativnog programa za ribarstvo i pomorstvo 2014.-2020.
“Sustav će 60 posto vremena koristiti Ministarstvo poljoprivrede za poslove kontrole u ribarstvu, a ostalo vrijeme MORH za namjene koje su njima bitne; zaštitu spašavanja na moru, zaštitu od požara i ostalo. Isporuku očekujemo tijekom studenog ove godine, čime će ovdašnji sustav kontrole na moru postati vrhunski”, rekao je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Istaknuo je i da je nabava ovog sustava najveća i najznačajnija stavka u planiranoj modernizaciji sustava nadzora i kontrole ribarstva do 2020. Pritom ministarstvo poljoprivrede osigurava sredstva za nabavu opreme, dok MORH preuzima logističku podršku i rukovanje opremom.
Pomoćnik ministra obrane za materijalne resurse MORH-a Roman Mikulić zadovoljan je što Hrvatska dobiva suvremeni sustav kontrole i izviđanja morskih i kopnenih površina. Sustav je, po njemu, važan i zbog treninga i uvježbavanja hrvatskih vojnih postrojbi, odnosno zbog pomoći koje će im izraelski partner pružiti pri korištenju sustava, koji će se kasnije moći integrirati i sa borbenim sustavom.
Zamjenik predsjednika Uprave tvrtke Aeronautics Dany Eshchar naveo je da se radi o jednom od najsuvremenijih sustava te vrste u svijetu. Njihov Orbiter, koji kupuje i Hrvatska, može letjeti do 7 sati, s dometom do 150 kilometara. Kazao je kako je sustav vrlo tih, iznimno učinkovit, s jakom kamerom, odnosno odličnom mogućnosti zumiranja. Bespilotni sustav leti do 6 kilometara u visinu. Eshchar je naglasio da njegova tvrtka ima klijente u 55 zemalja, mnoge od njih europske, a posluju i sa SAD-om. Na natječaj su inače stigle dvije ponude, pri čemu je ponuda izraelske tvrtke bila je 40-ak posto povoljnija od druge, piše HRT.