Veleposlansvo Ruske Federacije u Ujedinjenom Kraljevsvu Velike Britanije i Sjeverne Irske objavilo je jučer da su britanske vlasti, točnije, britanska policija Scotland Yard te britanski granični i carinski službenici u londonskoj zračnoj luci Heathrow pretražili zrakoplov ruskog avioprijevoznika Aeroflot, a u diplomatskoj noti je zatraženo pojašnjenje tog događaja.
“Granični i carinski službenici pretražili su zrakoplov Aeroflota za letove 2582 /2583 na liniji Moskva-London-Moskva. To predstavlja izvanredan slučaj”, stoji u priopćenju veleposlanstva, no britanska policija New Scotland Yard poriče sva ruska izvješća o tome te nisu naveli razloge pretrage, prenosi britanska novinska agencija Reuters.
Štoviše, navode, britanski policijski dužnosnici su pokušali pretražiti zrakoplov bez nazočnosti posade, što je kategorički zabranjeno postojećim propisima. Nakon dužih pregovora ipak je dopuštena nazočnost kapetana zrakoplova pri pretrazi, a njenim okončanjem službenici su odbili navesti razloge pretrage.

“Veleposlanstvo je poslalo diplomatsku notu kojom od britanske strane traži pojašnjenje ovog incidenta”, stoji u objavi.
Iz ruskog veleposlanstva u Londonu poručuju da nemaju drugog objašnjenja, već da je događaj na Heathrowu “na ovaj ili onaj način povezan s neprijateljskom politikom koju vlada Ujedinjenog Kraljevsva provodi prema Rusiji”.
Podsjetimo, britanska premijerka Theresa Mary May je ranije ovog mjeseca kazala kako je “vrlo vjerojatno” da je Rusija odgovorna za trovanje bivšeg ruskog dvostrukog rusko -brianskog agenta Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije u engleskom gradiću Salisburyju.

Sergej Skripal, bivši pukovnik ruske vojne obavještajne službe GRU, 2006. godine je u Ruskoj Federaciji osuđen na 13 godina zatvora zbog špijunaže za britansku obavještajnu agenciju MI6, prenosi britanska novinska agencija Reuters. Pomilovan je 2010. godine u okviru razmjene špijuna s Ujedinjenim Kraljevstvom i Sjedinjenim Američkim Državama.
Zbog tog događaja je Ujedinjeno Kraljevsvo Velike Britanije i Sjeverne Irske protjeralo 23 ruska diplomata, a na protjerivanje određenog broja ruskih dužnosnika odlučilo se i 16 članica Europske unije, među njima i Republika Hrvatska, kao i Sjedinjene Američke Države, Australija, ali i države poput Makedonije, Albanije, Moldavije, Mađarske, Crne Gore i Ukrajine.

Sveukupno, donijete su odluke o protjerivanju gotovo 130 ruskih diplomata, a Ruska Federacija je kao odgovor u petak protjerala ukupno 59 diplomata iz 23 države, a objavila je da zadržava pravo poduzeti akcije protiv još četiri zemlje.
Međusobni izgon diplomata Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Ruske Federacije u kojem britanski saveznici: sve članice NATO-a, SAD i EU jednodušno podupiru odlučnu britansku premijerku Theresu Mary May i britansku Vladu u cjelini, dodatno su zaoštrili gotovo hladnoratovsko ozračje koje vlada između Zapada i Ruske Federacije u zadnjem mandatu predsjednika Vladimira Vladimiroviča Putina. (Theo Ljubić, Reuters)