Video snimak vođe militantne skupine takozvane Islamske države (IS) Abu Bakr al-Baghdadija sastavni je dio najnovijeg propagandnog videozapisa čija grafika prikazuje navodnu smrt američkih vojnika pobijeđenih od džihadista u Nigeriji, ali je točno mjesto boravka i sudbina nedostižnog klerika – ubojice i dalje ostao veliki misterij.
Nedavno od IS-a objavljeni propagandni video uradak, pod nazivom “Napad na američku vojsku“, sadrži dramatične scene specijalnih snaga SAD-a koji pokušavaju odbiti iznenadni napad pedeset islamskih militanata za koje se vjeruje da su povezani s tzv. Islamskom državom u blizini nigerijskog sela Tongo Tongo u zapadnoj Africi, dok propagandni videozapis također sadrži i snimak al-Baghdadijevog prvog i jedinog poznatog javnog nastupa u lipnju 2014. godine, piše najnovije izdanje američkog tiska Newsweek.
Abu Bakr al- Bagdadij se 29. lipnja 2014. godine proglasio se vladarom globalnog kalifata u govoru održanom u Velikoj džamiji al-Nuri u Republici Iraku, točnije, drugom po veličini iračkom gradu Mosulu, kojeg su snage takozvane Islamske države zauzele ranije tog mjeseca. IS je u međuvremenu uspio zauzeti i staviti pod svoju kontrolu oko polovice Republike Iraka i Sirijske Arapske Republike te iste 2014. godine. No, budući da je teroristička skupina takozvana Islamska država bila na kraju vojno poražena od strane raznih lokalnih i međunarodnih snaga, al-Bagdadi je ostao skriven i u javnosti su se počele pojavljivati različite informacije o mjestu njegova trenutnog boravka, o njegovom zdravlju i mogućoj smrti.
U jednoj od najnovijih službenih obavijesti o al-Baghdadiju, Abu Ali al-Basri, ravnatelj tajne službe i protuterorizma u iračkom Ministarstvu unutarnjih poslova te šef elitne iračke obavještajne grupacije Falcons, izjavio je državnoj novinskoj agenciji Al-Sabah kako zna točno gdje se krije tajnoviti lider takozvane Islamske države. Po njegovim riječima, Abu Bakr al-Baghdadij “i danas je uz svoje uske suradnike nazočan i aktivno djeluje u sirijskoj regiji Al-Jazeera te na području okruženom rijekama Eufrati i Tigris u Republici Irak.”
Šef elitne iračke obavještajne grupacije Falcons, Abu Ali al-Basri je također izjavio kako je islamitički lider i kalif Abu Bakr al-Baghdadij patio od teških “fizičkih i psihičkih pogoršanja” zbog ozljeda koje su mu se dogodile u zračnim napadima britanskog zrakoplova “Tornado” kraljevskih zračnih snaga (RAF) dok je bio u Iraku, a postoje i relevantne informacije da Abu Bakr al-Bahdadi boluje i od dijabetesa. U isto vrijeme, CNN je naveo neimenovane američke dužnosnike koji su tvrdili da je al-Bahdadi ranjen u zračnim napadima, te je naknadno CNN javio kako je al-Baghdadi poginuo u blizini bivšeg de facto glavnog grada takozvane Islamske države, dakle, grada Al-Raqqah, kojeg je preuzela koalicija predvođena SAD-om, nakon što su porazili islamiste, a to su uglavnom kurdske sirijske demokratske snage pod vodstvom američkih i britanskih časnika učinile u listopadu 2017. godine.
Rusko ministarstvo obrane je u lipnju 2017. godine javilo kako su njihovi saveznici, sirijska vojska, vodili ofenzivu koja je također bilježila pobjede protiv islamističkih džihadista u dijelovima pokrajine Al-Raqqah. Ministarstvo je također priopćilo kako vjeruje da su ruski ratni zrakoplovi ubili ultrakonzervativnog vođu takozvane Islamske države, sunitskog muslimana i to u zračnom napadu 28. svibnja 2017. godine, napadu koji je ciljao zgradu gdje se održavao važan sastanak vojnih i civilnih dužnostnika takozvane Islamske države u predgrađu južno od grada Al-Raqqah.
Britanci i Amerikanci su ostali skeptični prema ruskim tvrdnjama, iako se tada činilo da je službena Moskva bila uvjerena u pogibiju Abu Bakr al-Bahdadija, što se kasnije pokazalo kao lažna vijest.
Islamska Republika Iran, država koja je također podupirala napore u poražavanju takozvane Islamske države u Iraku i Siriji, točnije, elitni pripadnik iranske Revolucionarne garde, Ali Shirazi, izjavio je u lipnju 2017. godine kako je “Abu Bakr al-Bahdadi definitivno mrtav”, ali nije dao detalje.
Ljeto 2017. godine također je obilovalo proturječnim tvrdnjama prosirijskih oporbenih organizacija, poglavito sirijskog Opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu. Ta skupina iz glavnog grada Ujedinjenog Kraljevstva priopćila je u srpnju 2017. godine u vijestima da je Abu Bakr al-Bahdadi ubijen prilikom bijega iz sirijskog grada Deir ez-Zor, ali nisu znali pojedinosti oko pogibije čelnika takozvane Islamske države (DAESH). No, Opservatorij za ljudska prava međutim, rekao je isti dan da ipak informacije oko navodne pogibije al-Bahdadija “nisu istinite”, navodeći službenu izjavu IS-a iz grada Al-Raqqah.
Kako je koalicija pod vodstvom SAD-a napredovala prema gradu Al-Raqqah, dok je istovremeno sirijska vojska slomila trogodišnju opsadu svojih snaga zarobljenih u gradu Deir ez-Zor, takozvana Islamska država (DAESH) je opet šokirala svijet audio kazetom na kojoj je snimljena nedavna propovijed al-Baghdadija. Iako se zvuk nije mogao potvrditi kao relevantan, tj. da se zaista radi o glasu Abu Bakr al-Bahdadija , islamistički vođa i kalif je razgovarao o nedavnim gubicima takozvane Islamske države kao i o sve napetijem odnosu između SAD-a i DNR Koreje, te je spominjao i mogući nuklearni rat između tih dviju država, govoreći i o ratobornoj retorici koja je tada vladala u odnosima između američkog predsjedniku Donalda Johna Trumpa i sjevernokorejskog vođe-diktatora Kim Jong Una.
Sljedeći mjesec je takozvana Islamska država izgubila svoj glavni grad Al-Raqqah , a onda je uslijedio i gubitak grada Deir ez-Zor u mjesecu studenom. Obzirom da su se odmah potom Vladine sirijske snage pridružile iračkim snagama koje se također bore s takozvanom Islamskom državom na njihovoj međusobnoj granici, Abu Bakr al-Baghdadi više nije bio nigdje viđen, čak i onda kada je sirijska vojska sa saveznicima preuzela i od islamista oslobodila i zadnji grad Al-Bukamal koji je držala takozvana Islamska država. Libanonski šijitski muslimanski pokret Hezbollah, bliski partner sirijske vojske, tvrdio je da je Abu Bakr al-Baghdadi bio uočen u gradu Al-Bukamal prije nego ga je IS izgubio.
Al-Baghdadijeva uključenost u nedavni pronađeni video IS-a koji prikazuje islamističku zasjedu 4. listopada 2017. godine u kojoj je navodno ubijeno četvero pripadnika američkih zelenih beretki i pet nigerijskih vojnika nije imala dovoljno odgovora na pitanja o nestalom čelniku takozvane Islamske države za kojem je Vlada Sjedinjenih Američkih Država raspisala nagradu od 25 milijuna američkih dolara onome tko američkim i NATO savezničkim snagama i zapadnim obavještajnim službama, poglavito američkoj CIA-i i britanskom MI6 dojavi gdje se točno krije Abu Bakr al-Baghdadi. Isječak snimke na videokazeti navodno prikazuje Abu Bakr al-Baghdadija s članovima afganistanske islamističke militantne skupine Jama Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin koji se zaklinjao vjernosti Allahu i militantnom Islamu, pokazujući tako globalnoj publici da Abu Bakr al-Baghdadi ne odustaje od svog nauma. (Theo Ljubić, Newsweek)