Hrvatska – Norveška: Čvrsta i borbena Hrvatska, briljantni Stevanović i Norveška je slomljena

Za Hrvatsku je svaka sljedeća utakmica presudna, Norveška je slomljena, +4. Hrvatska je dobila viceprvake svijeta pred prepunom Arenom u Zagrebu, na krilima Stevanovića. Iako su Štrleka proglasili igračem utakmice, on je tu nagradu predao Stevanoviću.

HRVATSKA: Stevanović, Štrlek, Čupić, Karačić, Cindrić, Vori, Stepanović
Alilović, Mihić, Horvat, Musa, Mamić, Mandalinić, Gojun, Kopljar, Marić

NORVEŠKA: Bergerud, Jöndal, Björnsen, Myrhol, Hansen, Sagosen, Tönnesen
Jakobsen, Christensen, Gullerud, Sörheim, Johannessen, O’Sullivan, Tangen, Reinkind, Abelvik Röd

Hrvatska-Norveška 32:28

Hrvatska reprezentacija i dalje je ostala u igri za plasman u polufinale nakon što je u dugom susretu glavne faze Europskog prvenstva pobijedila Norvešku u reprizi polufinala Svjetskog prvenstva 2017. Rukometaši Hrvatske letjeli su do pobjede 32:28 (17:15) nošeni ispunjenom Arenom Zagreb i navijačkom pjesmom.

Na krilima sjajne zagrebačke publike hrvatski rukometaši snažno su krenuli u utakmicu. Ivan Stevanović zaustavio je prvi udarac Norvežana i time nagovijestio svoju sjajnu večer. Stevanovićeve obrane i dobro organiziran napad brzo su Hrvatsku dovele do 3:0. Zabijali su Željko Musa i Manuel Štrlek. Norvežani su odgovorili sa svoja dva uzastopna pogotka, ali izabranici Line Červara niti u jednom trenutku nisu dopustili da im se protivnici ozbiljnije približe. Pogotkom Eivinda Tangena Norvežani su u osmoj minuti su imali 4:3, ali sedam minuta kasnije Luka Stepančić zabija za 10:6 i otklanja bilo kakvu mogućnost izjednačenja.

Treba naglasiti da je Stevanović sjajno branio kroz cijelo prvo poluvrijeme i time pomagao svojoj momčadi u trenucima kada su Novežani pokušali ozbiljnije ugroziti vodstvo Hrvatske. Mala kriza u realizaciji, ali i sitni propusti u obrani posljednjih pet minuta prvog dijela omogućili su izabranicima Christiana Bergea da dvije minute prije kraja stignu na samo pogodak zaostatka. Međutim, da Hrvatska na odmor ode s +2 pobrinuo se Zlatko Horvat koji je “sasušio” Espena Christiansena za 17:15 nakon prvih 30 minuta.

U početnim minutama drugog dijela utakmice igralo se gol za gol i to preko Štrleka na lijevoj strani i Ivana Čupića koji je realizirao sedmerce i vratio Hrvatsku na +3 (22:19) u 39. minuti. Hrvatska je u napadu igrala sjajno u napadu pod dirigentskom palicom Luke Cindrića koji tri minute kasnije zabija za 24:20 s igračem manje. Igralo se gol za gol do 50. minute, a tada je Hrvatska ostala s četiri igrača na terenu jer su Stepančić i Igor Vori kažnjeni s dvije minute. Međutim, niti to nije omelo raspoložene hrvatske rukometaše. Štrlek je ukrao loptu i zabio iz kontre svoj šesti pogodan za 30:24 deset minuta prije kraja.

Sander Sagosen i Kent Robin Tonnesen smanjili su zaostatak Norvežana na tri pogotka, ali Stevanović nije dopustio više. Baš kao i u kvalifikacijama za Olimpijske igre bio je velika prepreka za norveške rukometaše. Hrvatska je na kraju slavila s četiri pogotka prednosti i upisala dva važna boda na putu prema polufinalu. Stevanović je na kraju imao 14 obrana, a najbolji strijelci bili su Štrlek sa šest i Cindrić s let pogodaka. Norvešku je predvodio Sagosen s osam pogodaka.

Tijek utakmice

60′ Stevanović opet brani, 14 obrana, 32:28, pobjeda Hrvatske

time out Červar

59′ Stevanović opet brani zicer

57′ Kopljar dva puta puca bez realizacije, kontra Norvežana, Stevanović brani

56′ Stevanović brani

55′ Horvat 32:28

54′ Sagosen 31:28

53′ Sedmerac na Karačiću, Horvat 31:27

51′ Sagosen 30:26, Tonnesen 30:27

time out Norveška

51′ Cindrić 30:25,

50′ Björnsen 29:25

49′ Vori dvije minute van, Stepančić isto, s dva igrača manje Štrlek otima loptu i u kontri zabija, 29:24

48′ Jöndal 27:24, Štrlek 28:24

47′ Norvežani opet iz brzog centra smanjuju na tri, 26:23, Mamić 27:23

46’Gullerud 25:22, Marić 26:22

45′ Vori dvije minute van, Sagosen 24:21, Marić 25:21,

43′ Cindrić 24:20, Stevanović brani u brzom centru Norvežana, 10 obrana

42′ Stepančić dvije minute van

41′ Stevanović brani, deveta obrana, 32 posto, Štrlek u kontri s krila 23:20

39′ Myrhol 22:20

38′ Stevanović brani, u kontri sedmerac za Hrvatsku, Čupić 22:19

37′ Štrlek 21:19

36′ Johannessen 20:19

35′ Sedmerac za Hrvatsku, Čupić 20:18, realizirao sva tri sedmarca

34′ Sedmerac Norveška, Alilović na gol, Björnsen 19:18

33′ Sagosen 18:17. Mamić 19:17

32′ Mamić 18:16

31′ Počelo drugo poluvrijeme, napad Hrvatske nije iskorišten, Norvežani 17:16, Myrhol

………………………………..

30′ Tönnesen 16:15, brzi centar, sedmerac za Horvata 17:15

30′ Stepančić 16:14

29′ Sedmerac za Norvešku, Björnsen 15:14

28′ Johannessen 15:13 iz kontre, Hrvatska je izgubila 7 lopti do sad u napadima

27′ Stevanović opet skida zicer, 7. obrana (35 posto)

26′ Cindrić 15:12, 6. obrana Stevanovića u brzom norveškom napadu

25′ Sagosen 14:12

24′ Tönnesen 13:11, Karačić nisko s 9 metara 14:11, u norveškom napadu dobio 2 minute

23′ Musa 13:10

22′ Björnsen 12:10

21′ Stevanović skida zicer Norvežanima, Mamić 12:9

20′ Tönnesen 11:9

19′ Hrvatska ima igrača više, Gullerud vani, Cindrić zabija, 11:8

18′ Björnsen u kontri 10:8

17′ Stevanović skida zicer, brzi napad Kopljar 10:6, Johannessen zabija na brzinu 10:7

16′ Stepančić sa 10 metara 9:5, Norveška brzi centar, 9:6

15′ Myrhol u kontri 8:5

14′ Stepančić 8:4, brzi centar Norvežana, Stevanovićava 4. obrana

13′ Sedmerac Čupić 7:4

10′ Sagosen 6:4

9′ Štrlek 6:3, munjevita kontra

8′ Tangen 4:3, Marić 5:3

7′ Musa dvije minute van

6′ Cindrić 4:2, Tönnesen dvije minute van

5′ Sagosen 3:2, nakon treće obrane Stevanovića lopta se odbila Norvežanima

3′ Musa, 3:0 – Jöndal 3:1

2′ Musa 1:0, štrlek 2:0, dvije obrane Stevanovića, uraganska minuta

1′ Norveška ima prvi napad