Hrvatska- Bjelorusija: Hrvatska je krenula u pohod na sve pobjede u drugom krugu, ali kakva drama u Areni

Samo dva dana nakon završetka utakmica u skupinama po četiri reprezentacije, na Europskom prvenstvu u rukometu kreće druga faza natjecanja u dvije skupine po šest momčadi. Hrvatska ima tri utakmice, protiv Bjelorusije, Norveške u subotu i Francuske u srijedu (sve od 20:30). Danas je u dramatičnoj završnici Hrvatska pobijedila Bjelorusije 25:23.

Na poluvremenu Hrvatska ima +3, 15:12. Iako se činilo da će se hrvatska odlijepiti, Bjelorusi su zasad uhvatili priključak.

U drugom poluvremenu Hrvatska je odigrala solidno, imala vodstvo, dva, tri razlike, a onda dvije minute prije kraja – drama.

Bjelorusi su izjednačili, mogli su i povesti, ali je Hrvatska odigrala čvrsto i ipak pobijedila, +2.

Hrvatska je u novu skupinu prenijela dva boda i poraz od Švedske bi se, nažalost, mogao pokazati kobnim za ambicije naše reprezentacije. Švedska i Francuska su u velikoj prednosti jer su prenijele četiri boda, a Hrvatska i Norveška pokušat će stići tu prednost u sljedeće tri utakmice.

Hrvatska je večeras igrala protiv najlakšeg protivnika iz skupine B koja se igrala u Poreču. Bjelorusi su drugi krug izborili minimalnom pobjedom protiv Austrije, a protiv Francuza i Norvežana nisu imali previše šansi.

Hrvatska-Bjelorusija 25:23

Hrvatska je u prvoj utakmici glavne faze u dramatičnoj završnici pobijedila Bjelorusiju s 25:23 (15:12) i osvojila prva dva boda u drugom krugu natjecanja na Europskom prvenstvu. Na premijeri u Zagebu utakmica je bila neizvjesna do samog kraja, ali potvrdu pobjede donijeli su Marko Kopljar i Luka Cindrić.

Sjajno je Hrvatska krenula u susret i pogocima Luke Stepančića i Željka Muse povela s 2:0. U prvih pet minuta Musa je bio napadčki nezadrživ, a njegova momčad to je odlično koristila. Hrvatska je tako brzo povela s +3 (4:1), ali je u 11. minuti Artsem Karalek zaprijetio i smanjio na 5:4. Rezultatsku prednost za hrvatske rukometaše održavao je Luka Cindrić.

U igru je ušao Marko Mamić koji je odmah “eksplodirao” s dva pogotka i u 21. minuti donio prednost od četiri pogotka, pet minuta kasnije na +5 podiže svojim trećim pogotkom Stepančić. Međutim, Bjelorusija se nije dala u potpunosti slomiti već je kratkotrajnu Hrvatsku bezidejnost i napadu kaznila s tri uzastopna pogotka. Na odmor su izabranici Line Červara ipak odnijeli tri pogotka nakon što je 20 sekundi prije kraja mrežu Bjelorusije još jednom pogodio Stepančić.

U nastavku utakmice pogoci su teže padali pa smo u prvih 15 minuta vidjeli samo osam pogodaka i uglavnom se igralo gol za gol ili dva za dva. U 48. minuti Bjelorusija je ostala bez Sergeja Šiloviča koji je dobio izravni crveni karton zbog udaranja laktom. No, hrvatski rukometaši prednost od jednog igrača više nisu iskoristili. Odvojili su se bili ponovo na +4, ali Bjelorusi su ponovo odgovorili pogocima i smanjili zaostatak na dva.

U zadnjih pet minuta utakmice ušlo se s izuzetno neizvjesnim rezultatom. Andrej Jurinok smanjio je na 23:22, a Vladislav Kuleš u 58. minuti zabija za izjednačenje (23:23). Nakon dugog napada i pod pritiskom pasivne igre Cindrić zabija za 24:23. Bjelrusi su otišli u napad, ali sjajno je odreagirala obrana pa je Marko Kopljar stigao postići i još jedan pogodak za konačnih 25:23, piše HRS.

Tijek utakmice

60′ Cindrić 24:23, lopta za Hrvatsku, Kopljar za potvrdu 25:23

time out Červar

59′ Kuleš 23:23, Drama

58′ Stevanović brani udarac s desnog krila, ali se lopta odbija Bjelorusima

57′ Cindrić puca preko gola, Bjelorusi u napadu

56′ Jurinok, šesti pogodak, 23:22

55′ Mamić gubi loptu u napadu, Bjelorusi u kontri zaustavljeni prekršajem za 9m

54′ Sedmerac Horvat, brani Bjelorus, otpadak hvata Štrlek i 23:20, Jurinok smanjuje s krila, peti gol tog igrača, 32:21

53′ Sedmerac Puhovski, 22:20

52′ Kopljar se diže, 22:19

51′ Puhovski realizira sedmerac, 21:19, približila se Bjelorusija

50′ Karalek 21:18

49′ Cindrić 21:17

48′ videoanaliza prekršaja na Cindriću, Šiloviću izravni crveni karton, start laktom u glavu, Bjelorusi s igračem manje

47′ Mamić 20:17

46′ Kuleš 19:17

44′ Šilović, 19:16

43′ Horvat, 19:15

42′ Horvat 18:14, Puhovski 18:15

41′ Babičev, 2 minute van

39′ Mamić, 17:14

36′ Sedmerac Puhovski 16:14

34′ Stepančić 16:13

33′ Karalek 15:13

31′ Počelo je drugo poluvrijeme
…………………

30′ Stepančić 15:12, brzi centar – sedmerac za Bjelorusiju Harbuzu Stevanović skida loptu

29′ Bjelorusija smanjuje na 13:11, Hrvatska u mini krizi, Marić 14:11, Bjelorusi brzim centrom do 14:12

28′ Jurinok 13:10

26′ Mamić isključenje, 13:9 Bjelorusija zabija

time out Bjelorusija

24′ Stepančić 13:8

22′ Padšivalov 11:8, Horvat 12:8

21′ Stepančić 10:7, Stevanović brani, Mamić 11:7 u kontri i isključenje Bjelorusa

19′ Mamić 9:7

18′ Jurinok 8:7

17′ Mamić 8:6

15′ Jurinok 7:6

14′ Cindrić 7:5

13 Puhovski 6:5

12′ Karalek 5:4, Cindrić 6:4

11′ Sedmerac, Čupić nije zabio

8′ Jurinok 5:3

7′ Karalek 2 minute isključenja

6′ Musa 5:2

5′ Musa 3:1, Štrlek 4:1, brzi centar Bjelorusa, 4:2

4′ 2:1 Kuleš

3′ Musa 2:0

2′ Stepančić 1:0

1′ Hrvatska ima prvi napad

Izvode se himne, Arena u Zagrebu nije puna gledatelja. Ulaznice nisu baš jeftine (500 kuna donji prsten, 250 gornji).