Hrvatska-Island: Na krilima obrana Stevanovića i Červarove taktike Hrvatska dobila +7

Hrvatski rukometaši igrali su drugu utakmicu na Europskom rukometnom prvenstvu. Nakon što je Hrvatska u prvom kolu uvjerljivo slavila protiv Srbije, dobila je i Island sa sedam pogodaka razlike,a ta pobjeda bi mogla značiti i prvo mjesto u skupini.

Denis Buntić upao je u momčad umjesto ozlijeđenog Domagoja Duvnjaka koji će sigurno propustiti prvi dio EP-a.

Međutim, Island je kudikamo opasniji od Srbije. U prvom kolu iznenadio je Švedsku, u jednom trenutku imao čak i deset razlike te niti jednom nije doveo pobjedu u pitanje. Najefikasniji kod Islanda u toj utakmici bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, ali njihov daleko najopasniji igrač je Aron Palmarsson, jedan od najboljih svjetskih rukometaša, koji je za GOL.hr najavio veliki okršaj s Hrvatskom.

“Bit će vrlo zabavno, puno navijača, sjajna dvorana. Znam da navijači neće biti na našoj strani, ali nema veze, užitak je igrati u ovakvoj atmosferi, tjera te da budeš što bolji a pogotovo kad igraš protiv jedne od najboljih svjetskih reprezentacija”, rekao je prije utakmice Palmarsson.

Hrvatska je dobro otvorila Euro, no pred kraj utakmice ostala bez Domagoja Duvnjaka, koji je ozlijedio list desne noge i definitivno otpao za prvi krug. Červar je umjesto Duvnjaka za nastavak natjecanja pozvao Denisa Buntića za današnju za utakmicu protiv Islanda.

Island je dosad uglavnom gubio od Hrvatske, a radi se o reprezentaciji koja zna završavati napade u 10-15 sekundi te igra puno brži rukomet od Srbije.

“Hrvatska, Francuska, Danska i Španjolska. To su četiri reprezentacije koje vidim u polufinalu i među kojima treba tražiti osvajače medalja”, zagonetno je poručio za gol.hr Palmarsson, ali znamo kako Island ima velike ambicije i čeka svoju priliku iz sjene.

Hrvatski i islandski rukometaši dosad su igrali devet međusobnih dvoboja, a Hrvatska puno bolje stoji – ima sedam pobjeda, jedan remi i samo jedan poraz.

Odmah na početku bilo je jasno da će Island biti težak protivnik

U drugom kolu skupine A u splitskoj Spaladium Areni Hrvatska je došla do svoje druge pobjede na Europskom prvenstvu. S 11 000 navijača hrvatski rukometaši proslavili su pobjedu nad Islandom i osigurali plasman u drugi krug natjecanja koji će se igrati u Zagrebu. Iako su na poluvremenu imali samo pogodak prednosti, u nastavku su u potpunosti slomili otpor Islanda i slavili s 29:22.

Odmah na početku bilo je jasno da će Island biti težak protivnik. Počelo je agresivnom obranom s obje strane te se gotovo do sredine prvog poluvremena igralo gol za gol. Hrvatska u obrani nije dobro stajala, ali je u napadu imala dva raspoložena imenjaka Cindrića i Stepančića.

Prvo vodstvo od dva pogotka Hrvatskoj je donio Igor Karačić u 21. minuti nakon čega je islandski izbornik pozvao minutu odmora. Međutim, nije im to previše pomoglo. Tri minute kasnije Ivan Čupić sa sredine zabija za 12:9 i prvi put svojoj momčadi donosi prednost od tri pogotka.

U posljednjih pet minuta utakmice izabranici Line Červara pokušavali su još povećati svoju prednost, ali nestalo je kreacije u napadu. Nekoliko dobrih intervencija Bjorgvina Gustavssona gurnulo je Island u šansu da potpuno ulovi priključak, no Hrvatskoj je ipak ostao jedan pogodak prednosti nakon prvih 30 minuta.

Iako je Island izjednačio na samom početku drugog dijela, Hrvatska je odgovorila s četiri pogotka u nizu i prvi put u susretu povela s četiri razlike. Taj 18. pogodak koji je natjerao Islanđane na time-out zabio je Igor Vori kojemu je ovo bila 50. utakmica u dresu Hrvatske na Europskim prvenstvima.

Drugo poluvrijeme na vratima je započeo Ivan Stevanović koji je odmah obranio dva udarca i s dobrom obranom Islanđane ostavio bez gola na sedam minuta. U međuvremenu Cindrić je zabio svoj šesti, a Manuel Štrlek četvrti pogodak za 21:15 u 40. minuti. Zanimljiv je i podatak da je u prvih 15 minuta nastavka Hrvatska zabila osam, a Island samo tri pogotka zahvaljujući odličnoj obrani i Stevanoviću.

To su bili ključni trenuci u kojima je Hrvatska prelomila susret i na kraju došla do svoje druge uvjerljive pobjede na Europskom prvenstvu. Prvo ime susreta bio je sjajni Luka Cindrić koji je postigao sedam pogodaka, dok je pet dodao Štrlek. Stevanović je na vratima skupio sedam obrana. Kod Islanda se istaknuo Aron Palmarsson s pet pogodaka, piše HRS.

Hrvatsku u posljednjem kolu skupine A očekuje susret sa Švedskom koji je na rasporedu u utorak, 16. siječnja s početkom u 20:30 i izravnim prijenosom na RTL-u.

Tekstualni prijenos utakmice

Hrvatska – Island 29:22

Igrač utakmice je Luka Cindrić, 33 minute na terenu, postigao 7 pogodaka i četiri asistencije

……………………….

59′ Palmarsson 29:22

59′ Sedma obrana Stevanovića

58′ Mamić 29:21

57′ Kopljar 28:21

time out Červar

56′ Gusmundsson 27:21

55′ Cindrić 27:20

54′ Island smanjuje 26:20

53′ Palmarsson 26:19

52′ Čupić 26:18

51′ Stevanovićeva šesta obrana od 12 udaraca na gol

50′ Mamić 25:18

49′ Karason 24:18

48′ Mamić 24:17

47′ Mamić 23:16, Sigurdsson 23:17

47′ Stevanović skida zicer Islanđanima

45′ Stevanović opet brani

43′ Gojun 2 minute isključenja, sedmerac Gunnarsson 22:16

41′ Buntić 22:15

time out Island

40′ Štrlek, 21:15, krasna asistencija Buntića

39′ Buntić 20:15, u kontri Stevanović fantastično brani

38′ Smarason iz kontre 19:15

37′ Hrvatska vodi 19:14!

36′ Stevanović skida još jedan težak udarac, Hrvatska ponovo sa sedam igrača u napadu, žuti karton za Sveinssona, izbornika Islanda

time out, Island

35′ Stevanović brani, Hrvatska napada sa 7 igrača, Vori zabija, 18:14

34′ Štrlek, brza kontra 17:14

33′ Cindrić 16:14

32′ ponovo napad sa sedam igrača, Vori gubi loptu ali Islanđani ne pogađaju prazan gol

32′ Stepančić zabija, 15:14 Hrvatska je igrala napad sa sedam igrača

31′ Smarason, 14:14

31′ prvi napad je za Island

Poluvrijeme, +1 za Hrvatsku

30′ Islanđani smanjuju 14:13

30′ Cindrić, 14:12

29′ Magnusson 13:12, Červar stavlja Stevanovića na gol

29′ Sedmerac za Hrvatsku, Karačić 13:11

28′ Gunnarsson u kontri, 12:11

27′ Smarason 12:10, isključenje zaradio Čupić

25′ Hrvatska je opet dobro odigrala obranu, time out Červar, Hrvatska ima napad

24′ brza kontra Čupića, 12:9, prvo vodstvo od tri razlike

24′ Karačić u padu 11:9

23′ Gudmundsson 10:9

Time out, Island

21′ Brza kontra Karačića 10:8, Buntić prekinuo islandski napad

21′ Štrlek, 9:8

20′ Hrvatska ide na dugi napad nakon što Island nije realizirao svoj

19′ Cindrić vraća Hrvatsku, 8:8

17′ Palmarsson, 7:8, Island vodi

15′ Sedmerac za Island, žuti za Karačića, Gunnarsson 7:7

14′ Stepančić 7:6, ušao Vori koji promašuje zicer iz kontre

13′ Arnarsson 6:6

12′ Cindrić 6:5

11′ Magnusson 5:5

10′ Cindrić 5:4

8′ Island zabija, Štrlek izjednačava, 4:4

6′ Island vodi 3:2, Stepančić izjednačava 3:3

5′ Sedmerac Horvat – Gustafsson brani

4′ Sedmerac Gunnarsson, 2:2

3′ Karačić 2:1

2′ Palmarsson 1:1

1′ Stepančić se diže i 1:0