Govoreći o populizmu u Studiju 4, profesor Pero Maldini sa Sveučilišta u Dubrovniku i docent na zagrebačkom Pravnom fakultetu Dario Čepo istaknuli su da populizam izrasta na razočaranju građana u klasične političke stranke i da tada male stranke i novi pokreti dobivaju prostor za ulazak na političku scenu.
U posljednje vrijeme sve češće čujemo izraze populizam i populistički. Sve više političara se optužuje da su populisti jer daju nerealna obećanja, povode se za niskim strastima, govore ono što mase žele čuti kako bi se dokopali vlasti. Tema konferencije Hrvatskog politološkog društva je “Slabljenje demokracije – jačanje populizma”. Konferencija se održava u petak na Fakultetu političkih znanosti.
Profesor Pero Maldini rekao je da je populizam forma kojoj u nekom trenutku pribjegavaju svi političari i kako treba razlikovati populistički stil i retoriku od populističkih politika. “Populizam izrasta na razočaranju prosječnog građanina u klasične političke stranke ljevice i desnice. Zbog njihova nezadovoljstva u taj prazan prostor ulaze nove tzv. treće opcije.”, rekao je.
Dario Čepo je istaknuo kako većina teoretičara smtara da je populizam loš za liberalno-predstavničku demokraciju. No neki ga smatraju i dobrim jer može potaknuti ljude da se aktivnije bave politikom i ulaze u političke rasprave: “Kada govorimo o populizmu, političari koriste nezadovoljstvo građana kako bi se predstavili kao oni koji će ih spasiti od loše vlasti. Ali najčešće da upere prstom u još slabije i njih okrive. Tipičan primjer su Viktor Orban u Mađarskoj i američki predsjednik Donald Trump.”
Što se tiče Hrvatske, Čepo je istaknuo primjer Živog zida. Uz Živi zid, profesor Maldini je dodao i Laburiste Dragutina Lesara i Orah Mirele Holy. Nazvao ih je strankama “jednoga”. “Bilo da je riječ o vođi ili istaknutom lideru ili o jednom problemu s kojim se bave”, objasnio je. Razlog njihova uspjeha su nerealna očekivanja građana, a razlog njihova pada profesor Maldini vidi u tome što građani brzo shvate kako oni ne mogu riješiti probleme koji ih muče.
Profesor Maldini smatra da članovi saborskog istražnog povjerenstva pokušavaju prikupiti političke bodove te kako povjerenstvo više nema nikakvog smisla s obzirom na to da proces u vezi s Agrokorom vodi pravosuđe.
Docent Čepo s tim se ne slaže. Smatra da povjerenstvo ispunjava važnu ulogu parlamenta – nadzornu. “Ne bismo smjeli izjednačavati eskapade političara koji u njemu sjede s radom samog povjerenstva. Rad povjerenstva je važan za očuvanje uloge parlemanta, a to što u njemu sjede Brkić ili Maras, na to ne možemo utjecati”, rekao je Čepo.