Muftija dr. Aziz ef. Hasanović uputio poruku povodom Kurban Bajrama

Ad

Ove godine, muftija dr. Aziz ef. Hasanović, Kurban-bajram dočekuje u Mekki gdje zajedno s preko dva milijuna hadžija iz cijeloga svijeta obavlja petu temeljnu islamsku dužnost – hadž. S tim u vezi, muftija dr. Aziz ef. Hasanović je uputio poruku:

„Draga braćo i sestre, dragi sugrađani,

Dani u kojim se nalazimo prilika je svakomu od nas da svoje molitve uputimo Svevišnjem Stvoritelju kako bismo zatražili ono što je najbolje za nas kao pojedince, ali i za našu zajednicu i društvo u cjelini. Hadž, kao peti temelj vjere islama, ukazuje na ravnopravnost ljudi, potirući različitosti kao diskriminirajući element, veličajući ljudski život i njegovu zaštitu u svakoj prilici i na svakom mjestu. Najvrjednije što postoji na ovom svijetu je čovjek, odnosno ljudski život i svijest o njegovu čuvanju po svaku cijenu moramo neumorno razvijati. Tomu nas i kurban uči, jer prinošenje žrtve služi da bi se ljudi međusobno povezali, jedni drugima približili kroz dijeljenje i međusobno pomaganje. Na današnji dan, povedimo računa o onima koji su u potrebi kako bi i oni osjetili radost ovog velikog blagdana za muslimane, te kako bismo svoje susjede i prijetelje, bez obzira na njihovu pripadnost, počastili i podijelili radost Kurban-bajrama. Na ovom svetom mjestu, u Mekki, upućujem molbe Uzvišenom Stvoritelju da mir, sigurnost, poštivanje i međusobno uvažavanje te zajedništvo uvijek budu odlika našeg društva i da spriječi svakoga tko na bilo koji način pokuša narušiti zajednička postignuća. U današnje vrijeme, potrebno nam je više pozitivnih primjera, misli i inicijativa, jer u konačnici svi dijelimo istu sudbinu kao što je to bilo i u povijesti i neka nam iskustva budu vodilja da one koji šire mržnju i nesnošljivost ostanu sami u svome mraku, u mraku u kojemu ništa ne raste niti se razvija, dapače! Međutim, čvrsto sam uvjeren da je naše društvo uvijek bilo dovoljno snažno da se izbori sa svim iskušenjima i ne sumnjam da će tako biti i u budućnosti, a što je jamac razvoja i prospreiteta. Na kraju, u pozitivnom ozračju, želim uputiti iskrenu čestitku Bajram šerif mubarek olsun uz dovu/molbu za svakim dobrom svim ljudima ma gdje se nalazili!“

Facebook Komentari