Spomen ploča i bijeli križ istine za ubijene Sunjane

Piše: Dražen Prša/KGB

Sisački biskup Vlado Košić blagoslovio je na Trgu kralja Tomislava u Sunji, ispred zgrade Općine Sunja, spomen-ploču i bijeli križ istine za devetnaest domobrana i dva civila zarobljena od partizana te zvjerski ubijenih 26. rujna 1944. godine u središtu Sunje.

Blagoslovu je nazočilo nekoliko stotina župljana župe Sunja, članovi Udruge „Hrvatski domobran“ iz Sunje, Siska, Križevaca i Svetog Ivana Zeline te brojni javni djelatnici između ostalih predsjednica Skupštine Sisačko-moslavačke županije Ivanka Roksandić i načelnik Općine Sunja Grga Dragičević.

Prije blagoslova okupljenima su se obratili predsjednik zagrebačke središnjice Udruge „Hrvatski domobran“ Nikola Matić te predsjednik Povjerenstva za označavanje stratišta Sisačko-moslavačke županije Josip Frković koji je podsjetio na događanja koja su se dogodila prije 72 godina.

Frković je istaknuo kako su ubijeni zapravo bili razoružani i kako su zvjerski zaklani od strane partizana.

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

„Vjerujem da će bijeli ‘križ istine’ simbolično i sadržajno, ovdje i diljem naše županije, trajno podsjećati na 119 prešućivanih mjesta velikog ratnog zločina partizanskih oznaša i udbaša, čijim je mrziteljskim divljanjem nestao cijeli jedan grad srednje veličine od 45000 mučenika“, poručio je Frković.

Nakon blagoslova biskup je u prepunoj župnoj crkvi Sv. Marije Magdalene predvodio misu zadušnicu za ubijene. U koncelebraciji bili su domaći župnik vlč. Ivan Faletar i kancelar Biskupije mons. Marko Cvitkušić.

U homiliji govoreći o pročitanoj Božjoj Riječi biskup je podsjetio da prorok Ezekijel navješćuje kako će Bog od svog Židovskog naroda, koji je podijeljen, učiniti jedan narod. Mogli bismo reći da smo i mi Hrvati tako podijeljeni i da je i nama potrebno da nas netko ujedini, da ne bude više podjela među nama i da ne bude nijekanja istine.

I naša pokojna braća koja su poginula ovdje, te 1944. godine vjerovali su u uskrsnuće. Razoružani, doživjeli su masakr i ubojstvo. Mogli bismo reći da je to bila samo predigra onog krvavog pira koji je spremala komunistička revolucija, tako da to nije bio samo otpor fašizmu i antifašizam kao što govore oni koji žele sakriti istinu.

Jer onaj koji se Bogu ne klanja on se onda klanja nekim svojim ljudskim bogovima kojima su se nosile štafete i o čijim su riječima ovisile sudbine ne samo pojedinaca nego i naroda.

Mi kršćani se ne klanjamo takvim veličinama jer Bog je samo jedan. Nitko se ne bi trebao klanjati tim ideolozima koji su toliko ljudi zaveli u crno i koji još i danas uživaju poštovanje određenih krugova u našem narodu. Potrebno je to raskrinkati i reći istinu da bismo konačno bili oslobođeni tog zla“, zaključio je na kraju biskup.

“Sisačko moslavačka županija je osnovala Odbor koji je zadužen za postavljanje Križeva istine, a ovo je već 7 križ Istine koje je postavio Hrvatski domobran, koji predstavljaju simbol svih hrvatskih mučenika kroz povijest.

Obilježavamo stradanje ljudi koji su cjeli svoj život poklonili žrtvi Domovine.

Na ovaj način smo pomogli udruzi Domobran da kroz svoj program započnu obilježavanje stradanja Hrvata u Sisačko moslavačkoj županiji a moramo znati da je prostor Sisačko moslavačke županije kroz povijest zaista stradao, dao je mnoge žrtve, mnoge kosti nisu pronađene, mnogi hrvatski mučenici su upravo ovdje svoj život položili za Domovinu, kazala je predsjednica Županijske skupštine Sisačko moslavačke županije Ivankna Roksandić.

Predsjednik Udruge Hrvatskih Domobrana Republike Hrvatske Nikola Nikola Matić kazao je da su Sunju posjetili povodom pobijenih 19 domobrana koji su živote ostavili u Sunji.

“I evo, na račun toga smo podigli i križ, vidite naš ogranak iz Siska, koji je inače vrlo vrijedan, ovo mu je, sedmi križ. Naša udruga inače djeluje u cijeloj Hrvatskoj.

Hodočasti, posjećuje sva ta mjesta, pa tako i otkrivanje grobišta. To je naš zadatak po našem statutu, po našem programu i tako ćemo činiti dokle god budemo mogli”, kazao je Matić.
biskup vlado košić

Facebook Komentari