6.7 C
Zagreb
Naslovnica Hrvatska Na sučeljavanju SDP-ovaca u Varaždinu i prvi disonantni tonovi na relaciji Bernardić...

Na sučeljavanju SDP-ovaca u Varaždinu i prvi disonantni tonovi na relaciji Bernardić – Ostojić

Davor Bernardić, Karolina Leaković, Orsat Miljenić, Ranko Ostojić, Tonino Picula, Gordana Sobol i Vesna Škulić – kandidatkinje i kandidati za predsjednika/cu SDP-a, danas su sudjelovali na trećem sučeljavanju kandidatkinja i kandidata održanom u Varaždinu.

Orsat Miljenić istaknuo je da se kandidira jer želi pobjednički SDP, ne zbog nas koji smo u stranci, nego i zbog građana i naše djece. “Mi smo stranka koja donosi toleranciju i solidarnost, koja nudi kvalitetan život od svog rada. Da bismo se vratili na čelo Hrvatske moramo slušati jedni druge. Mi smo velika stranka koja ima odlične članice i članove. Da bismo to napravili prvenstveno se moramo demokratizirati unutar sebe, moramo se prvo slušati između sebe kako bi mogli slušati građane. Ključno je da mi kao stranka sami unutar sebe počnemo njegovati kulturu rada, da se rad cijeni i vrednuje i da si postavljamo jasne ciljeve,” rekao je Miljenić.

“Rasprava o Statutu je bitna, ona nas određuje i govori kako ćemo funkcionirati, no mislim da paralelno s njom moramo provesti raspravu o programu jer naš cilj je postići da nas građani prepoznaju i glasaju za nas. Ja ta dva procesa vidim kao paralelna jer jedno se tiče nas, a drugo birača. Da, polazim od toga da prvo trebamo razgovarati o tome zašto ne provodimo neke stvari koje već danas imamo, a zalažem se za to sam da idemo prema postavljanju ciljeva za svaku funkciju, ali i odgovornosti. Za to sam da razgovaramo o ograničenju mandata, kumulacije funkcija jer se politikom u stranci treba baviti što više ljudi – to su stvari koje nas mogu pomaknuti.” – Orsat Miljenić

“Svoju kandidaturu shvaćam ozbiljno jer je ozbiljna situacija – kako u stanci, tako i u našoj državi ali i cijelom svijetu. Zato mislim da je pravi odgovor vraćanje naših vrijednosti u stanku, a zatim i između građana. Drago mi je da se ova unutarstranačka kampanja provodi upravo u onakvom tonu u kakvom i treba, a to je demokratski. Ja od svojih temeljnih lijevih vrijednosti ne odustajem, jer smatram da su borba za radnička prava i prava onih koji su obeshrabreni, rad na širenju sloboda i jednakosti – naši prioritetni zadatci. No to možemo raditi samo zajedno jer jedan čovjek nije i ne može biti stranka, što stalno i ponavljam. Mislim da upravo vi činite zajedno sa sindikatima i udrugama dio našeg lijevoga društva i sigurno možemo pobijediti ovu konzervativnu revoluciju koja se danas brzo širi,” istaknuo je Ranko Ostojić.

“Treba izraditi novi Statut, kao i novi program, a mislim da je rasprava o tome i uspješno započeta na ovim našim debatama i skupovima. Zalažem se za uvođenje principa “jedan član jedan glas” u izborima za organe na svim razinama. U Statut je po meni potrebno uvesti predizbore, da na neki način postignemo da se mjesto odlučivanja promjeni – da članice i članovi budu glavni izvor odlučivanja vezano uz sve ono što je potrebno za izbore.” – Ranko Ostojić

Tonino Picula rekao je kako ga od njegovih kolega izdvaja vrlo malo stvari, ali jedna od tih razlika jest da je već sudjelovao u utrci za predsjednika SDP-a te da je vršnjak stranke koju želi voditi. “Uvijek sam bio s našom strankom i onda kada je doživljavala uspone i padove jer sam nas uvijek doživljavao kao medij prema svim onima koji su obespravljeni ili imaju probleme. Što se tiče trenutne situacije, treba biti pošten – trenutno nismo u najboljoj “formi” jer smo u zadnjih nekoliko mjeseci doživjeli dvije odbijenice od naših birača. Moramo se zapitati zašto je to tako? Dosta je podjela i ne vjerujem da ovaj broj kandidata će podjelama doprinijeti, jer u našem društvu podjele postavljaju oni drugi. Vjerujem u SDP, ali smatram da imamo još dva ostvariva cilja- dovesti se na vlast kada HDZ nije na koljenima i da SDP te izbore može dobiti bez “grozda” velikih koalicija. Pobijedit ćemo na tim izborima samo ako prestanemo pobjeđivati sami sebe prije njih,” poručio je Picula.

“Do sada je Statutarnu komisiju birao Glavni odbor, a rad na samom Statutu treba započeti od same Konvencije koja nam dolazi u prosincu. Ne trebamo zaboravljati preambulu Statuta u koju moramo jasno postaviti naše vrijednosti i nove ciljeve za koje se zalažemo. Inicijativnost nije samo privilegija vodstva stranke, već mora biti dostupna svim članovima. ” – Tonino Picula

“Moj program je baziran na većoj demokratičnosti, decentralizaciji i dijalogu nas, članica i članova između sebe. Svi članovi i članice moraju biti uključeni u donošenje programa i politika i više se ne trebamo baviti borbom interesa, nego borbom argumenata. Naš stranački krvotok je “uspavan” a potencijal naših članica i članova je ogroman – jedino uključivanjem svih SDP će biti okrenut prema građanima jer građani od nas očekuju da ih vidimo i nudimo im rješenja njihovih svakodnevnih problema. Obnovimo dijalog, kako unutar sebe, tako i s onima s kojima smo prestali razgovarati i pokažimo građanima da znamo kako naše vrijednosti socijaldemokracije možemo pretvoriti u rješenja koja će biti njima na usluzi,” pozvala je Gordana Sobol.

“O novom Statutu odluku treba donijeti konvencija 3.12. i to s jasnim rokovima kada treba biti gotov, jer smo često o tome već razgovarali, ali nikada nismo krenuli u stvarne promjene. Mislim da moramo ukinuti ovakav predsjednički sustav kakav sad imamo, slažem se s uvođenjem istog principa biranja svih organa naše stranke, a smatram da Statutarnu komisiju treba birati na Konvenciji. Želim veću ulogu članica i članova kada je u pitanju kadrovska politika i programi – s jasnim kriterijima. To će dovesti do veće demokratičnosti. Potrebna nam je jasna financijska politika, veća edukacija članica i članova te korištenje novih forma komunikacije.” – Gordana Sobol

Vesna Škulić poručila je kako smatra da prevelika doza obećanja jednostavno nije dobra jer treba biti realan u vremenu u kojem živimo. “Ne možemo govoriti o velikim politikama dok ne uredimo naše odnose i riješimo naše podjele koje su jako vidljive na terenu. Moj program se zove “SDP srcem”, a sebe nudim, ne iz čiste puke forme, već sa sadržajem koji će vratiti ono što smo izgubili svađajući se i dijeleći se, sve ono što ne bi trebalo obilježavati socijaldemokraciju. Trebamo vratiti dijalog na svim nivoima stranke i prema svima. Moramo se sjetiti stotina tisuća blokiranih i nezaposlenih – mi živimo u siromašnoj zemlji, naši ljudi preživljavaju “krpajući” kraj s krajem i tim ljudima se moramo obraćati. Vratimo osmjeh ljudima,” poručila je Škulić.

“Što se tiče Statuta, ja bih samo ostavila riječ “statut”, a cijeli tekst izmijenila; da, potrebno je osnovati komisiju i o tome razgovarati, o tome razgovaramo ovdje na sučeljavanjima, međutim slažem se s kolegama, treba započeti široku raspravu o Statutu – od najmanje organizacije do središnjice jer on prije svega mora biti razumljiv, jasan i ne smije se kršiti; to mora biti naša “alfa i omega” koja određuje pravila ponašanja svih članova na svim razinama. Moraju vrijediti ista pravila za sve, bez obzira na pozicije na kojima se nalazili. Potrebno je smanjiti ovlasti predsjednika, a pojačati one Glavnog odbora te pojačati ulogu članstva.” – Vesna Škulić

“Danas SDP treba postati stranka koja će prije svega vratiti nadu ljudima u Hrvatskoj, da u nama prepoznaju one koji se bore za njihove interese i njihov život. SDP danas mora preuzeti odgovornost, ne samo za hrvatske gradove, već i za hrvatsko selo – odgovornost socijaldemokracije za Hrvatsku nikad nije bila veća. Zato povjerenje i solidarnost prvo želim vratiti u našu stranku, jer ju tek onda možemo vratiti u naše društvo. Kroz jaku organizaciju, kroz povratak politikama socijaldemokracije i kroz edukaciju moramo početi okupljati ljude i morate dobiti priliku da pokažete ono što najbolje znate. Nezaposlenost je ovdje nešto manja nego u ostatku Hrvatske, ali je plaća mala i to su korijeni solidarnosti onoga za što se moramo nastaviti boriti. Pozivam vas da od 19.11. krenemo zajedno raditi za bolji SDP, a to znači i bolju Hrvatsku,” naglasio je Davor Bernardić.

“Što se tiče rasprave o Statutu – vi ćete reći što želite mijenjati, nakon kraja ovog izbornog procesa o tome ću započeti razgovore na svim razinama – želim da vi birate svoje predstavnike u stranačkim tijelima, ali i na listama, jer ako vi ne vjerujete u te ljude onda oni ni ne mogu pobijediti na izborima. U SDP moramo napraviti plan rada saborskim zastupnicima, moramo se vratiti na teren i nastaviti raditi – reorganizirati stranku tako da bude funkcionalna. ” – Davor Bernardić

Karolina Leaković istaknula je kako je njena kandidatura na neki način odgovor na potrebu unutar, ali i izvan stranke, da se SDP profilira kao snažna stranka parlamentarne ljevice. “SDP mora postati socijaldemokratska stranka u ekonomskim i socijalnim politikama. Čini mi se da smo ovu stranku u ekonomskim politikama profilirali više prema centu, nego prema ljevici i to se događa već dulje vrijeme. Nama kao socijaldemokratima, gdje god živjeli, mora biti stalo da se svi dijelovi Hrvatske jednako razvijaju kako bi doista postali zemlja jednakih šansi. Moramo ovaj proces iskoristiti da bi ojačali našu stranku, ali i da bi definirali koje su to vrijednosti od kojih ne odustajemo i na kojima ćemo graditi društvo jednakih,” rekla je Leaković.

“Naš Statut je vrlo važan, iako se ljudi zbog njega ne učlanjuju u stranke, već prije zbog naših vrijednosti. Za mene je mnogo važnije definiranje političkog cilja SDP-a za buduće razdoblje jer idemo prema lokalnim izborima i bojim se ako se uvučemo nakon ovih izbora u rasprave o Statutu nećemo taj posao dobro odraditi. Za mene je razgovor o našim temeljnim vrijednostima prioritetniji, što i je povezano s promjenama Statuta, no voljela bih da se zapitamo je li je na primjer “jedan član jedan glas” najbolje rješenje koje smo donijeli i je li nas je upravo to dovelo do ovog prezidencijalizma.” – Karolina Leaković

Mediji javljaju, zaiskrilo na sučeljavanju

Bernardić je u jednom trenutku, odgovarajući na pitanje članova, rekao da se treba lokalnim organizacijama prepustiti odluka oko kandidata na lokalnim izborima.

Kaže da je on živi primjer što se događa kada se u to uplete središnjica, i tako podsjetio na situaciju s posljednjih lokalnih izbora kada je Rajko Ostojić postavljen za kandidata za zagrebačkog gradonačelnika.

Ranko Ostojić replicirao mu je da nije fer od njega da sada tako govori jer se tada i sam složio s takvom odlukom.

Bernardić je ustvrdio da se tada žrtvovao za stranku.

Najnovije

Još iz rubrike