Republikanski kandidat Donald Trump šokirao je svijet postavši novi predsjednik SAD-a. Trump je osigurao 270 elektorskih glasova nakon što je nekoliko posljednjih država u kojima je rezultat bio vrlo tijesan prevagnulo na stranu multimilijardera iz New Yorka. Prema najnovijim podacima Trump je osvojio 288, a Hillary Clinton 215 elektorskih glasova, piše HRT.
Time je postalo jasno da demokratska kandidatkinja Hillary Clinton nema šanse postati prva žena u povijesti na čelu Sjedinjenih Država. Birači u industrijskom središnjem dijelu Amerike pretvorili su tradicionalno demokratske države u Trumpove pobjedničke baze, u neizvjesnijoj izbornoj utrci nego što se predviđalo.
Trump je više glasova osvojio u Floridi, Wisconsinu, Iowi, Idahu, Montani, Sjevernoj Dakoti, Južnoj Dakoti, Ohiju, Wyomingu, Nebraski, Missouriju, Alabami, Sjevernoj Karolini, Južnoj Karolini, Indijani, Kansasu, Arkansasu, Kentuckyju, Zapadnoj Virdžiniji, Tennesseeju, Louisiani, Oklahomi, Mississippiju, Teksasu i Aljasci.
Clinton je pobijedila u Kaliforniji, Washingtonu, Vermontu, Illinoisu, New Yorku, Massachusettsu, Rhode Islandu, Oregonu, New Jerseyju, Connecticutu, Coloradu, Virdžiniji, Marylandu, Delawareu, Distriktu Columbia, Novom Meksiku i na Havajima.
Oboje kandidata imaju pobjede u državama u kojima se to i očekivalo. U Floridi je utrka dvoje kandidata dugo bila neizvjesna. Trump je i ondje u prednosti, iako ona baš i nije uobičajena za republikanskog kandidata. Kako su rasli izgledi Donalda Trumpa za pobjedu, tako su stizale vijesti o padovima vrijednosti na azijskim, američkim i meksičkim burzama.
Republikanci kontroliraju Senat i Predstavnički dom
Republikanci su na izborima zadržali kontrolu i nad Senatom i nad Zastupničkim domom Kongresa, objavila je stranka na Twitteru nakon što su objavljeni izborni rezultati u ključnim državama. Demokrati su se nadali da će preuzeti kontrolu nad Senatom, u koji se birala trećina novih zastupnika i u kojemu su republikanci do izbora imali većinu (54 od 100 senatora).
Republikanci su u bitci za Senat dobili vjetar u leđa obranom mandata Marca Rubija u tijesnim izborima na Floridi. Također su uspješno obranili mandate u Sjevernoj Karolini, Indiani, Wisconsinu, Missuriju, Pennsylvaniji i Arizoni, pokazuju projekcije američkih televizijskih mreža. Također su uspjeli zadržati kontrolu nad Zastupničkim domom Kongresa koji je u njihovim rukama od 2011.
Prema projekcijama televizijskih mreža, republikanci će osvojiti 235 od 435 zastupnika u donjem domu Kongresa. To znači da su demokrati osvojili 12 mandata više nego u postojećem sazivu, ali još uvijek premalo da bi stekli kontrolu nad Zastupničkim domom.
Padaju burze…
Na europskim su burzama cijene dionica oštro pale jer na tržištima vlada nesigurnost nakon neočekivane pobjede Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima. Oštro su pale i cijene nafte.
STOXX indeks 600 vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 1,1 posto. Londonski FTSE, pariški CAC i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 0,5 i 1,7 posto.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 9,30 sati bio u minusu 2,5 posto. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 5,4 posto, na 16.251 bod, što je njegov najveći dnevni pad od ‘Brexita’ u lipnju.
Buran dan očekuje se i na Wall Streetu jer je terminski S&P 500 indeks trenutačno na gubitku oko 4 posto, dok je terminski Dow Jones indeks potonuo oko 600 bodova. To je veći pad nego onaj zabilježen u lipnju, neposredno nakon Brexita. Na paniku na tržištima ukazuje i skok VIX indeksa ‘straha’ Čikaške burze opcija za 40 posto, što pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje poretfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
Pala cijena nafte, porasla cijena zlata
Oštro su pale i cijene nafte, pa je na američkom tržištu barel pojeftinio više od 3 posto, na 43,60 dolara. Na londonskom je tržištu, pak, cijena barela skliznula 2,5 posto, na 44,80 dolara. S druge strane, snažno je, više od 3 posto, na 1.318 dolara po unci, skočila cijena zlata jer ulagači traže sigurnija utočišta za kapital. Kako su porasle i cijene drugih plemenitih metala, cijena dionice Fresnilla skočila je jutros 10 posto, a očekuje se i rast cijena dionica drugih kompanija s rudnicima zlata.
Snažno su, 2,5 posto, jutros porasle i cijene dionica u farmaceutskom sektoru jer je nakon Trumpove pobjede manje izgledno da će se u SAD-u mijenjati praksa određivanja cijena lijekova. Clinton je, naime, u predizbornoj kampanji tvrdila da su cijene lijekova previsoke i da bi ih trebalo korigirati. S druge strane, među gubitnicama su se jutros našle dionice u automobilskom, financijskom, naftnom i drugim sektorima osjetljivima na kretanje gospodarstva.