Ogranak HND-a na HTV-u: HRT-u treba stručno, odgovorno i etično vodstvo

Nakon što je, uz ostale, HRT postao jedna od ključnih točaka, tj. jamstava u pregovorima HDZ-a i Mosta pri sastavljanju nove Vlade, Ogranak HND-a na HTV-u upozorava na stanje u koje je doveden nacionalni javni servis te na pogubne posljedice za sustav kada jedino političko kadroviranje postaje glavna referencija pri imenovanju ključnih ljudi HRT-a. Ovaj put politika nema pravo na grešku, za to nema vremena, ako već nije i prekasno, stoji u priopćenju tog tijela HND-a. Ostatak priopćenja donosimo u cijelosti.

U manje od godinu dana doveden je u pitanje opstanak cijelog sustava, već načetog provođenjem različitih poslovnih i programskih politika proteklih godina. Ne shvati li se ozbiljnost stanja i potrebe da se HRT i putem izmjene zakona pozicionira kao neovisan, snažan i profesionalan javni servis, svjedočiti ćemo još jednom neuspješnom pokušaju sanacije. Stoga još jedanput podsjećamo zašto se više ne smije ekspermentirati s HRT-om.

Odlukom Vlade Republike Hrvatske 1. listopada.2016. vršitelju dužnosti glavnog ravnatelja Siniši Kovačiću prestao je mandat obilježen produbljivanjem podjela, smjenama i urušavanjem programa. Nalaz i javna objava interne revizije, koju je zatražio Nadzorni odbor HRT-a, upozorili su na kritične točke načina rada i poslovanja HRT-a. Za uprave bivšeg vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja za nabavu djela nezavisnih proizvođača utrošeno je 16, 2 milijuna kuna. Od toga je, na osnovu javnog poziva, ugovoreno samo 3,6 milijuna, dok je 12,6 milijuna ugovoreno na osnovi izravnog poziva. Tako su javni pozivi, koji bi trebali poticati kreativnost audiovizualne industrije a sustav nabave programa učiniti transparentnim, minorizirani u usporedbi s izravnim pozivima.

Moguću sumnju na punu transparentnost takvih ugovora baca i činjenica da su neki od njih potpisani zadnjih dana mandata Siniše Kovačića na mjestu vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja. Uz to natječaj za neovisnu produkciju raspisan je prekasno, tijekom ljeta, sa završetkom 1. listopada 2016.,no kako se doznalo – neki su ugovori sklopljeni u vrijeme trajanja javnog poziva, a prije isteka roka za predaju radova. Sve je to otvorilo i pitanje zašto HRT u izravnom pozivu traži ono što bismo prema broju zaposlenih i kapacitetima trebali sami proizvesti – od zabavnih emisija, političkih talk showa do npr. emisija o zdravstvu?

Vrhunac apsurda je emitiranje političkih talk showa voditelja Tihomira Dujmovića i Romana Bolkovića u zabavnom programu ili pak emisije o kuhanju u znanstveno-obrazovnom programu. U najmanju je ruku čudan i podatak kako su pojedini vanjski suradnici (Bolković, Željko Pervan) angažirani bez potpisanih ugovora, unatoč jasnim odredbama Pravilnika o vanjskim suradnicima u kojem stoji kako realizacija bilo kojeg ugovora o vanjskoj suradnji ne smije početi prije potpisa ugovora. No s druge strane    za 66 snimatelja, montažera, šminkerica i ostalih vanjskih suradnika HRT-a  otkazana je suradnja putem tzv. agencijskog zapošljavanja jer, kako se moglo čuti, nije imao tko produljiti ugovor. Iako je NO HRT-a na svojoj posljednjoj sjednici donošenjem rebalansa financijskog plana HRT-a otvorio vrata njihovu povratku, to se, unatoč programskim potrebama, još nije dogodilo.

HRT-u treba stručno, odgovorno i etično vodstvo 

Podsjećamo kako je novo programsko rukovodstvo, čiji je glavni zadatak upravo planiranje programa, dužnost preuzelo početkom ožujka, no unatoč tomu program HTV-a do posljednjeg je dana bio nepoznanica.

Na sjednici Programskog vijeća, održanoj 21. listopada 2016., od svih v. d. ravnatelja poslovnih jedinica bio je nazočan samo vršitelj dužnosti ravnatelja Tehnologije. Javnost tako nije mogla dobiti odgovore na mnoga pitanja vezana za realizaciju programskih sadržaja HRT-a za koju su ovlašteni i za koju primaju visoke plaće.

Iz svega navedenog proizlazi kako trenutačno rukovodstvo ignorira rad Programskog vijeća te ne provodi zaključke Nadzornog odbora HRT–a.

Zakonska je zadaća onih koji trenutačno upravljaju javnim servisom s godišnjim proračunom od milijardu i 200 milijuna kuna da osiguraju transparentnost i zakonitost poslovanja, te racionalno i odgovorno troše javni novac. Mjerodavne institucije pozivamo da obrate pozornost na nalaze interne revizije HRT-a i zaključke Nadzornog odbora te postupe u skladu sa svojim ovlastima. Od nove Vlade i Sabora RH, uz sanaciju stanja na HRT-u, očekujemo osiguranje uvjeta za širu javnu raspravu o izmjenama Zakona o medijima, posebno Zakona o HRT-u.

Zato još jedanput posebno ističemo kako načela stručnosti, etičnosti, odgovornosti i inkluzivnosti ne smiju izostati ni pri odabiru novog vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a, javnog servisa kojem nije prijeko potrebna samo hitna sanacija nego i što hitnija profesionalizacija.

 

Sanja Mikleušević Pavić, predsjednica Ogranka HND-a na HTV-u

Saša Leković, predsjednik HND-a

 

Share This Article