Loša reputacija koja prati video igrice mogla bi biti nepoštena. Naime, nova studija pokazala je da adolescenti koji redovito igraju igrice postižu bolji rezultat u matematici. S druge strane, njihovi vršnjaci koji svakodnevno koriste Facebook i chataju s prijateljima češće od ostalih, imali su 4 % lošiji rezultat matematičkih testova od prosjeka. Temeljem tih rezultata, “malo istraživanje s ciljem otkrivanja različitih načina na koje djeca uče iz online igara” moglo bi unaprijediti metode učenja, rekao je Alberto Posso, autor studije i izvanredni profesor na australskom Royal Melbourne Institute of Technology za CNN.
Studija, nedavno objavljena u stručnom časopisu International Journal of Communication, analizirala je aktivnost i rezultate na testovima 12 tisuća australskih adolescenata. Temelji se na rezultatima testova iz 2012. u sklopu međunarodnog projekta Program for International Student Assessment kojim se ne mjere samo školski uspjesi i socijalno okruženje djece u dobi od 15 godina, već i njihovo korištenje tehnologije. Koliko vremena djeca provode na Instagramu i koliko vremena igrajući “Grand Theft Auto”?
Posso je otkrio da učenici koji svakodnevno koriste više od prosjeka društvene mreže postižu lošije rezultate na testovima, a oni koji provode više vremena od uobičajenog igrajući video igrice su na testovima bolji. Također je uočio da oni koji svakodnevno koriste internet kao pomoć u rješavanju domaće zadaće imaju bolji rezultat na sva tri područja na kojima su testirani, a posebno su se isticali po rezultatima iz matematike u odnosu na vršnjake koji nisu koristili internet kako bi dovršili svoje zadatke.
“Rezultati me ne iznenađuju,” rekao je Edward Castronova, profesor na Indiana University koji nije bio uključen u studiju, no savjetovao je oprez u njihovu tumačenju. Iako postoji povezanost između igara i boljih rezultata u matematici, to ne mora značiti da je igranje igrica uzrok. Može biti da je riječ o “bistroj djeci koja traže izazove, a koje ne nalaze na društvenim mrežama već u igricama”, objasnio je.
Do sada nije definitivno objašnjena veza između igara i školskog uspjeha. Ni prošle studije nisu dale konačne odgovore – jedne su ukazivale na pozitivan utjecaj tehnologije, dok druge nisu pronašle nikakvu povezanost. Odgovori nikada nisu jednostavni.
“Trebamo li savjetovati roditeljima da spriječe djecu u korištenju Facebooka i chata, a forsirati ih da igraju video igrice?”, pitao se Posso. No, nije bio spreman otići tako daleko već je zaključio da se čini kako igrice “angažiraju učenike da koriste i unaprijede znanje stečeno u školi tražeći ih da rješavaju serije zagonetki prije nego što prijeđu na sljedeći nivo igre.” Potičući ih da ulažu napor, video igrice na adolescente utječu na pozitivan način.