Napredak znanosti ne prestaje oduševljavati javnost – Independent je objavio vijest o pacijentu paraliziranom zbog teških ozljeda leđne moždine, a koji je ponovno prohodao zahvaljujući vježbama uz pomoć egzoskeletona kojim je upravljao putem misli.
Brazilski znanstvenici iz Sao Paola krenuli su još 2013. godine s međunarodnim projektom Walk Again Project vjerujući da mogu omogućiti paraplegičarima da se kreću koristeći egzoskeleton kontroliran mislima. Možda se i vi sjećate Svjetskog nogometnog prvenstva 2014. godine u Brazilu na kojem je mladi paraplegičar u egzoskeletonu prvi udario loptu – tada je projekt po prvi puta predstavljen javnosti.
No, tijekom narednih mjeseci treninga s pacijentima, znanstvenike je iznenadilo otkriće da je osam njih ponovno počelo osjećati noge iako se vjerovalo da su kod sedam pacijenata živci kralježnice nepovratno oštećeni. Činjenica da im se počeo vraćati osjet uvjerila ih je da je nekoliko živaca ipak preživjelo te se ponovno aktiviralo zahvaljujući dugotrajnom treningu koji je doveo do ponovnog umrežavanja određenih krugova u mozgu.
Trening je uključivao korištenje virtualne stvarnosti u kojoj su pacijenti mislima kontrolirali pokrete avatara – kad bi pomislili na hodanje prema naprijed, avatar bi se kretao kao da je riječ o njihovom tijelu. Potom bi uz pomoć istog sustava kontrolirali robota te na kraju egzoskeleton na njihovu tijelu.
U studiji objavljenoj u stručnom časopisu Scientific Reports objavili su: “Pacijent koji na početku treninga nije bio u stanju čak ni stajati uz pomoć štaka, nakon 10 mjeseci mogao je hodati uz pomoć hodalice, štaka ili terapeuta.” Dok bi ga držali iznad tla, bio je u stanju svojevoljno oponašati kretnje hodanja. Još jedan pacijent nakon treninga je bio sposoban hodati sa štakama te ortozama na nogama i to bez pomoći terapeuta. Kod pacijenata je također došlo do poboljšanja kontrole nad mokrenjem i pražnjenjem crijeva te poboljšanja kardiovaskularnog sustava što je utjecalo na sniženje visokog krvnog tlaka. Kod sedam je pacijenata promijenjena dijagnoza iz potpune u djelomičnu paralizu, a njihov je oporavak i dalje u tijeku.
Raquel Siganporia, predsjednica Spinal Injuries Association, izrazila je veliko zadovoljstvo rezultatima brazilskih znanstvenika, no također je izjavila da je riječ o istraživanju koje je još uvijek u povojima, a trening je proveden na malom broju pacijenata. Još se dug put mora proći da bi se tretman mogao primjenjivati kod svih pacijenata s ozljedom kralježnice, istaknula je.