VIDEO Europska liga: Dinamo u Češkoj u povijesnom proljeću, počelo je žestoko, Viktorija preokrenula, sve će se rješavati u Maksimiru

Dinamo je u Češkoj igro prvu utakmicu u povijesnom europskom proljeću protiv Viktorije Plzen. Na poluvremenu Dinamo je vodio golom Olma iz fantastične akcije. Pernica u 54′ izjednačuje, 1:1. Pernica donosi pobjedu u 83′ minuti, 2:1 za domaćina.

UEFA Europa Liga, 1/16 finala

Doosan Arena, Plzen (Češka)

FC Viktoria Plzen – GNK Dinamo Zagreb 2:1 (0:1)

Četvrtak, 14.2.2019.

Glavni sudac: Serdar Gozubuyuk, Charles Schaap, Jan de Vries, Davie Goossens

Gledatelji: 9731

Viktoria: Kozačik – Havel, Pernica, Hubnik (c), Kovarik – Horava, Hrošovsky – Ekpai (od 70. Petržela), Čermak (od 46 Prochazka), Kayamba – Beaugel (od 81. Chory)

Dinamo: Livaković – Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac – Ademi – Šitum (od 64. Moro), Gojak, Olmo, Oršić – Petković

Žuti kartoni: Hubnik, Stojanović, Prochazka, Leovac, Kovarik

Strijelci: 0:1 Olmo (41.), 1:1 Pernica (54.), 2:1 Pernica (83.)

Dočekali smo i taj trenutak da nakon dugih 49 godina Dinamo igra proljeće u Europi! U prvoj utakmici šesnaestfinala Europa lige, odigranoj 14.2. baš na simboličan datum kada je 2000. godine klubu vraćeno ime Dinamo, Plavi su u češkom Plzenu odmjerili snage s Viktorijom. Nažalost, nisu uspjeli upisati pozitivan rezultat.

Iako je momčad trenera Bjelice dominirala u prvom dijelu i povela pogotkom Danija Olma u 41. minuti, domaćin je u drugom poluvremenu zabio dva pogotka, preokrenuo susret u svoju korist i na kraju slavio 2:1.

Trener Bjelica nema običaj otkriti sastav prije same utakmice pa je isto vrijedilo i za povijesni susret na Doosan Areni, a do samog susreta moglo se samo nagađati tko će dobiti priliku od prve minute. Strateg Dinama odabrao je sljedećih početnih 11 u Plzenu: Livaković na golu, stoperi Theophile i Dilaver, a na bokovima Stojanović i Leovac. Zadnji vezni Ademi, a vezna linija Šitum, Gojak, Olmo i Oršić. Špica Bruno Petković.

Imali su Plavi prvu polupriliku već u petoj minuti, ali Petković nije dobro zahvatio loptu. Domaćin je zaprijetio u 15. minuti, Livaković je boksao pokušaj, a onda je Kovarik odbijenu poslao preko gola. Dinamo je prvu izglednu situaciju imao u 22. minuti kada je siloviti udarac s nekih 18 metara uputio Petković, ali lopta je otišla preko gola. Plavi su pokazivali bolju igru i nizali više poluprilika i prilika, a već kada se činilo da će prvo poluvrijeme završiti bez pogodaka – ukazao se Dani Olmo!

U 41. minuti susreta Petković je izvukao Hubnika, fintirao kao da će pucati, ali ipak precizno pronašao Olma u kaznenom prostoru; Olmo se provukao kod svog čuvara i sjajno prebacio vratara Kozačika za vodstvo Dinama! Krasna asistencija i sjajan pogodak za vodstvo u Češkoj. Uslijedilo je ogromno veselje Dinamove delegacije i stotina navijača, a do kraja prvog dijela nije bilo promjene rezultata.

PREOKRET U NASTAVKU

U nastavak susreta ušli su Plavi jednako motivirani, ali jedna pogreška na centru terena stajala ih je slavlja domaćina i izjednačenja rezultata na semaforu. U 54. minuti Dinamo je na centru izgubio loptu, Beauguel je centrirao u kazneni prostor, a Pernica iz peterca brzinski zatresao mrežu za 1:1.

Par minuta kasnije pritisnuli su ponovno igrači trenera Bjelice, a Oršić je iskosa s lijeve strane silovito odapeo pokraj desne stative. Još jednu super prigodu imao je ponovno Oršić kad je s ruba kaznenog prostora njegov volej ostao u bloku. U 71. minuti Petković je sjajno dodao kroz obranu Viktorije, ali Nikola Moro blokiran je u zadnji čas. Bila bi to sjajna situacija za Dinamo… Par tenutaka kasnije poslao je prema golu Dinama prizemni udarac Horava, ali Livaković je na mjestu.

U 83. minuti za domaćina je dosuđen korner, Hrusovsky je loptu poslao na prvu vratnicu, Prochazka proslijedio loptu dalje, a Pernica s druge stative pospremio loptu u mrežu za 2:1. Do kraja utakmice Plavi nisu uspjeli doći do izjednačenja, a zahvaljujući preokretu Viktorija je upisala vrijednu pobjedu na domaćem terenu.

Uzvrat šesnaestfinala Europa lige na rasporedu je u četvrtak, 21. veljače, na stadionu Maksimir, i to s početkom u 18:55h.

—————————————————————————————————————————————————-

Viktoria – Dinamo 2:1

90+2 Kraj utakmice, 2:1

90+2′ Korner za Viktoriju

90′ Dvije minute nadoknade

88′ Kovariku žuti

85′ Novi korner, blok pa aut

83′ Iz kornera ubačaj na pet metara, Pernica na drugoj vratnici, 2:1

82′ Korner Viktorija, pa opet korner

81′ Beaugel van, Chory ulazi

80′ Udarac Petkovića s dvadesetak metara Kozačik brani

78′ Lagani udarac Horave, Livaković brani

76′ Atiemwen ulazi, Oršić van

75′ Korner za Viktoriju, Beaugel glavom s pet metara promašuje

72′ Leovcu žuti karton

70′ Ekpai van, Petržela ulazi

68′ Korner za Dinamo, Olmo, Česi čiste

67′ Prochazka žuti karton

64′ Šitum van, Moro unutra

59′ Oršić puca malo pokraj gola

54′ Viktorija je izjednačila, Pernica 1:1

52′ Korner za Dinamo, drugi na utakmici, Ademi glavom do Kozačika

51′ Slobodan udarac za Dinamo, Olmo centrira u ruke Kozačiku

50′ Igra je isprekidana prekršajima

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45*1 Kraj Prvog poluvremena, Dinamo vodi!!!!

45′ Igra se minuta nadoknade

41′ Gooooool, Olmo na asistenciju Petkovića

36′ Stojanović daje Šitumu u sredinu kaznenog prostora, ali ovaj puca u igrača Viktorije

33′ Obje momčadi igraju dosta čvrsto, dolaze do faze napada, ali bez konkretnih završnih poteza

27′ Žuti Stojanoviću (pauzirat će u zagrebu), prekršaj s desne strane šesnaesterca Dinama, Livaković izbija ubačaj iz slobodnog udarca

26′ Nakon prodora po desnoj strani ubačaj Oršića u sredinu, nema nikoga

24′ Treći korner za Viktoriju, nešto su kombinirali, lopta za Dinamo

21′ Petković snažno puca s osamnaest metara preko vrata

20′ Korner za Viktoriju, drugi po redu, Beaugel loše zahvaća loptu glavom

17′ Viktorija je smanjila pritisak Dinama

15′ Udarac Viktorije preko vrata Livakovića

11′ Sudar glavama, Dilaver je ostao na travi, ali se pridigao

10′ Pucao Oršić pokraj gola

9′ Prekršaj na Olmu, žuti za Hubnika, kapetana – neće ga zbog toga biti na uzvratu u Zagrebu

8′ Dinamo opet u napadu, ali su spetljali pred šesnaestercem

7′ Pritisak Dinama, prvi korner, ništa od kombinacije Dinama

5′ Petković u solo prodoru u šesnaesterac domaćih, puca pokraj gola

3′ Theophile je dobio udarac u glavu u jednom skoku

2′ Šitum je nakratko oteo loptu braničima Viktorije, ali je pobjegla

Nešto prije utakmice bio je manji okršaj BBB-a s policijom, ali se situacija smirila. Oko tisuću navijača je bilo pred stadionom bez ulaznice i organizatori su riješili problem – čini se da su sve pustili na tribine.

VIDEO Došlo je do sukoba BBB-a i policije, gužva u Plzenu, dvostruko ili trostruko više navijača Dinama od ulaznica