Iako većina tvrdi da je Valentinovo samo konzumeristički “štos na koji ne treba nasjedati”, građani ipak pojačano troše za Dan zaljubljenih.
Svjedoče tome podaci Porezne uprave, Hrvatske gospodarske komore, trgovaca i ugostitelja. Crno na bijelo, a prema podacima iz fiskalizacije, doznajemo u Poreznoj upravi, lani su hrvatski građani 13. veljače, dan prije Valentinova potrošili 405,04 milijuna, dok su na sam Dan zaljubljenih, 14. veljače, u blagajnama trgovaca, cvjećara, ugostitelja, drogerija ostavili 2,3 milijuna kuna više – 407.343.000 kuna. Dan uoči lanjskog Valentinova fiskaliziran je, naime, 6.072.141, a na nj 6.272.931 račun – 200.000 računa više. U Poreznoj ističu da podatke iz fiksalizacije svakako treba promatrati i kroz dane u tjednu jer se najveći broj i iznos računa fiskalizira petkom i subotom, a najmanji nedjeljom (lani je Valentinovo “palo” na utorak). U dućanima mješovite robe također potvrđuju pojačanu potrošnju za Valentinovo; kažu, najviše idu slatkiši – čokolade i valentinovsko-prigodničarske bombonijere s porukama za zaljubljene. Dan zaljubljenih ima svoju “prođu” i na tržnicama – prodavačica odjeće i donjeg rublja na đakovačkoj Tržnici Neda Mustapić kaže da je lani dobro trgovala za Valentinovo.
Oporavak
– Većinom su dolazili muškarci kupovati za partnerice donje rublje, kupujući poneki komad i “iz fore”. Uglavnom, ne čeka se za valentinovsku kupnju zadnji dan, nego se kupuje nekoliko dana prije, no ove godine to je izostalo. Nema naroda – govori svoje iskustvo dugogodišnja prodavačica na Tržnici.
U HGK-u potvrđuju kako Dan zaljubljenih generira rast potrošnje.
– Kada govorimo o potrošnji za Valentinovo, u obradu se najčešće uzima razdoblje od tri dana prije samog 14. veljače. Pozitivan rast potrošnje u predvalentinskim danima bilježimo posljednjih nekoliko godina, sukladno i trendovima na svjetskom tržištu, kao i oporavku gospodarstva u posljednje dvije godine. Prema dostupnim podacima, vidljivo je da je potrošnja u Hrvatskoj u dane Valentinova u razdoblju od protekle tri godine porasla za približno 30 posto – ističu u Komori.
Đakovčanka Gordana Ćurić, vlasnica prodavaonice “Garfield”, čiji je sav asortiman – od svjetiljki, svijećnjaka, torbi, figura, okvira, tacni, šalica…, namijenjen ženama, kaže da je za Valentinovo dobro poslovala prijašnjih godina, no sada ne.
– Tada sam radila gotovo kao za Božić. Mislim da se u posljednje vrijeme darivanje za Valentinovo svodi na pokoju ružu, parfem…, tako da ga više osjete cvjećarnice i drogerije – smatra Ćurić.
Gužva u restoranima
No, praćenja HGK govore drukčije i ističu kako je potrošnja za cvijeće u padu, i to za približno deset posto. Predsjednica Ceha ugostitelja pri đakovačkom Udruženju obrtnika Nada Ališić Prskalo kaže da u toj branši taj dan dobro prolaze restorani, dok kafići na pojačanu zaradu za 14. veljače mogu računati samo ako prirede neki valentinovski party.
– Restorani za tu prigodu idu bolje s večerama, pa i ručkovima, dok se kafići moraju pobrinuti za neki program u duhu Valentinova. Moj kafić, Semafor, u Širokom Polju, to neće osjetiti, a i radni je dan, srijeda – kaže Ališić Prskalo.
Savjetnica u Agenciji Mediaval iz Zagreba Ana Subašić ističe da potrošači diljem svijeta troše više za Dan zaljubljenih nego ikad prije, i to radije na iskustva nego na ono materijalno.
– Pokazao je to godišnji Mastercard Love Index, kreiran na temelju analize transakcija kreditnim, debitnim i prepaid karticama od 2015. do 2017. – kaže Subašić. Oni, pak, neskloni Valentinovu, koji sebe nazivaju surovim realistima, praktičarima ili štedljivcima rekli bi – zaljubljenost, ljubav nema cijenu, ne mora se kupovati i dokazivati prigodničarenjem i darovima, piše Glas Slavonije.
Raste sentimentalna potrošnja
“Sentimentalna potrošnja od 11. do 14. veljače rasla je za 6 posto od 2015., a broj transakcija ususret Valentinovu za 17 posto. Podaci za Hrvatsku pokazuju da je potrošnja od 11. do 14. veljače rasla za 36 posto u odnosu prema 2015., dok je broj transakcija 46 posto veći. S više od 24.000 transakcija 14. veljače u protekle tri godine kod nas se darovi najčešće (33 %) kupuju u zadnji tren, na nakit 19 posto manje nego prije tri godine. Najviše trošimo na hotele (41 % potrošnje u 2017.; 11% transakcija) i restorane (36 % potrošnje; 72 % transakcija). Potrošnja na usluge prijevoza u ovom razdoblju ususret Valentinovu narasla je u tri godine za 104 posto i zauzima 17 posto ukupne potrošnje. Znatno su rasli i broj transakcija online – za 265 posto – te udio beskontaktnih transakcija – za 408 posto od 2015. Vrijednost beskontaktnih transakcija od 2015. porasla je za čak 840 posto, ističe savjetnica u Agenciji Mediaval Ana Subašić. Zanimljivo je da na cvijeće trošimo čak 78 posto više nego prije tri godine.
RESTORANI I ROMANTIČNA PUTOVANJA
Prema praćenjima HGK, hrvatski građani najviše odlučuju svoje partnere odvesti u restorane, pa tako potrošnja u ugostiteljstvu raste i do 70 posto, a zatim se odlučuju i na romantična putovanja, i to najčešće jednodnevna, u neke obližnje destinacije, a pri vrhu je svakako Venecija.