Hrvatska – Švedska: Šveđani nadigrali Hrvatsku i Srbiji omogućili prolaz u sljedeću fazu

Hrvatska rukometna reprezentacija od 20:30 igrala je svoju treću utakmicu u skupini A Europskog rukometnog prvenstva, nakon uvodne pobjede nad Srbijom, a onda i slavlja nad Islandom.

Prvo poluvrijeme Hrvatska je izgubila 5 razlike, 12:17, Šveđani su igrali čvrsto i brzo, te dobro pokrivali hrvatske napadače.

U drugom poluvremenu Švedska je zadržala ritam i povećala na čak +9 prednost u jednom trenutku. Hrvatska je pred kraj utakmice malo ublažila uvjerljivi poraz.

Srbija je dobila Island tri razlike, ali joj je za drugi krug bilo potrebno +4. U slučaju da je Hrvatska pobijedila Švedsku, poslali bi Srbiju kući, no ovako je prošla u sljedeću fazu.

Kauboji idu u Zagreb s dva boda, u četvrtak u Zagrebu je utakmica protiv Bjelorusije.

Utakmica za zaboraviti

Dakle, hrvatski rukometaši porazom su se oprostili od splitske publike na Europskom prvenstvu. U posljednjem kolu skupine A su poraženi od Švedske s 35:31 (17:12) te u Zagreb odlaze s drugog mjesta i prenose dva boda u novu skupinu gdje će igrati protiv Francuske, Norveške i Bjelorusije.

Napadački je Hrvatska u utakmicu krenula sa svojim najjačim oružjem jer su zabijali Ivan Čupić te Luka Cindrić i Stepančić. U sedmoj minuti na semaforu je stajalo 4:3 za Hrvatsku, a onda se dogodila “crna rupa” iz koje se izabranici Line Červara nisu uspjevali izvući. Nezadrživ je bio Niclas Ekberg koji je zabijao u napadu i krao lopte u obrani. Švedska je tako u 14. minuti susreta vodila s 9:4.Červar je pokušao mijenjati pa je umjesto Stepančića ušao Denis Buntić, a umjesto Igora Vorija Željko Musa.

Ipak, tek nakon sedam minuta i pogotka Zlatka Horvata iz sedmerca hrvatski su rukometaši prekinuli dugi period bez zabijenog pogotka. Hrvatska je potom pojačala u obrani, Ivan Pešić skinuo je zicer pa su na oduševljene publike naši rukometaši smanjili zaostatak na dva pogotka. Međutim, više od toga nije išlo. Nedostajalo je rješenja u napadu, a u obrani nije bilo dovoljno gustoće da se zatvore raspoloženi Šveđani. Ponovo su otišli na +5 i s tom prednošću otišli na odmor.

Niti u nastavku nije dobro krenulo. Švedski rukometaši brzo su zabili dva nova gola i odvojili se na visokih sedam pogodaka prednosti. Hrvatskoj ništa nije išlo od ruke i prednost Švedske samo je rasla. Nakon deset minuta igre u nastavku hrvatski rukometaši bili su u deficitu od čak devet pogodaka.

Tračak poboljšanja u napadu došao je nakon što je ušao Stipe Mandalinić koji je u samo nekoliko minuta zabio četiri pogotka. No, u obrani ipak nismo imali potrebnu gustoću i pokretljivost da bi se rezultat dodatno smanjio.

time out Švedska

60′ 31:34, Stepančić

59′ Sedmerac Čupić 30:34

58′ Vori 29:34

57′ Lagergren 28:34

56′ Kopljar 28:33

54′ Sedmerac Čupić 27:33

53′ Mandalinić 26:32, Gottfridsson 26:33

52′ Tollbring 25:32

51′ Mandalinić 24:31, Karačić 25:31, Horvat ukrao loptu

50′ Nielsen 23:31, Musa isključenje

49′ sedmerac Čupić 23:30

48′ Jakobsson 22:30, isključenje istog igrača

48′ Kopljar 22:29

47′ Jakobsson 21:29

46′ Jeppson 21:28

45′ Štrlek 21:27

45′ Mandalinić 20:27

44′ Darj, 19:27

43′ Kopljar 19:26, Karačić ometao brzi centar, dvije minute kazne

42′ Zacrhrisson 17:26, Mandalinič 18:26

41′ Horvat 17:25

time out Červar

41′ Nielsen 16 :25

40′ Jeppson 16: 24

39′ Karačić 16:23

38′ Gottfridsson 15:23

37′ Nielsen 15:22

36′ Sedmerac Čupić 15:21

35′ Gottfridsson 14:21

34′ Kopljar 14:20

34′ Tollbring 13:20

32′ Cindrić 13:19

32′ Nielsen 12:19

31′ Jeppson još jednom prolazi s desnog vanjskog 12:18

………………………………

Poluvrijeme

30′ Hrvatska je uzela loptu, Čupić promašio

29′ Karačić 12:17

29′ Zacrhrisson 11:17

28′ Jakobsson 11:16

27′ Sedmerac Horvat, 11:15

26′ Žuti karton, Mamić, Červar žuti, sedmerac za Šveđane, Tollbring 10:15

25′ Nielsen 10:14, Kopljar puca, Palicka brani

24′ Kopljar 10:13, Pešić skida bombu Šveđana

23′ Pešić brani zicer

22′ Čupić s krila 9:13

22′ Nielsen isključenje

22′ Lagergren podiže na 8:13

21′ Buntić dvije minute van

20′ kontra Šveđana, Pešić brani, videoanaliza Henningsson je ipak postigao pogodak, 8:12

19′ Jakobsson isključenje

18′ Nielsen 8:11

Time out Švedska

18′ Pešić brani, Karačić u brzom napadu 8:10

17′ Sedmerac Horvat 7:10

15′ Jeppsson 5:10, Musa 6:10

14′ Sedmerac Horvat, 5:9, prekinut post od sedam minuta

14′ Isključenje Šveđana

13′ Ekberg presijeca hrvatski napad, Henningsson u kontri na prazan gol 4:9

13′ Ekberg ponovno zabija, 4:8

12′ Sedmerac, Nielsen žuti karton, Čupić promašuje gol

Time out Červar

10′ Lagergren 4:7, brza akcija i realizacija nakon promašaja Stepančića

8′ 4:4, Ekberg 4:5, Ekberg 4:6

7′ Karačić, žuti karton

7′, Stepančić se lijepo probio, 4:3

5′ Čupić, sedmerac 3:3

4′ Jeppson 2:3

3′ Cindrić 2:2

3′ Lagagren 1:1, Lagagren 1:2

2′ Gojun dvije minute isključenje

2′ Čupić, 1:0

1′ Gottfridsson – dvije minute van

1′ Prvi napad za Hrvatsku