Snježna kraljica: Uvjerljiva pobjeda Mikaele Shiffrin

Amerikanka Mikaela Shiffrin pobjednica je 12. izdanja Snježne kraljice, slaloma Svjetskoga kupa na zagrebačkom Sljemenu, javlja HRT.

Aktualna pobjednica Svjetskoga kupa te uvjerljivo vodeća u ovoj sezoni, treći je put slavila na Sljemenu nakon što je bila najbolja 2013. i 2015. godine. Rekorderka je i dalje Austrijanka Marlies Schild s četiri pobjede.

Bila je to i njezina sedma pobjeda u Svjetskom kupu ove sezone, te 38. u karijeri pri čemu 28. u slalomu.

Mlada Amerikanka je do pobjede stigla s čak 1.59 sekunde prednosti ispred Austrijanke Wendy Holdener. Shiffrin je bila korak do rekordne razlike između prve i druge na Snježnoj kraljici, ali nije uspjela. Nedostajalo joj je svega devet stotinki sekunde. No rekord je i dalje u njezinim rukama, nakon što je 2015. pobijedila ispred Kathrin Zettel s 1.68 sekundi prednosti.

Treće mjesto osvojila je Šveđanka Frida Hansdotter s 2,11 sekundi zaostatka izborivši drugi put jednu od stepenica pobjedničkog postolja na Sljemenu. Prije pet godina bila je druga iza Amerikanke.

U utrci slalomašica nastupile su i dvije hrvatske predstavnice, 20-godišnja Leona Popović je sa 7.03 sekunde zaostatka za Shiffrin zauzela 47. mjesto i nije se plasirala u drugu vožnju, dok 17-godišnja Ida Štimac u svom debiju u Svjetskom kupu nije uspjela doći do cilja.

U ukupnom poretku Svjetskog kupa vodi Shiffrin s 1081 bodom, druga je Njemica Viktoria Rebensburg s 510 bodova, dok je treća Slovakinja Petra Vlhova s 475 bodova.

U poreku slalomašica također vodi Amerikanka s 580 bodova, druga je Vlhova s 395 bodova, treća je Holdener s 345 bodova, a četvrtu poziciju drži Hansdotter s 291 bodom.

U četvrtak će na Sljemenu nastupiti i najbolji slalomaši svijeta, dok skijašice sele u Kranjsku Goru gdje su na rasporedu veleslalom (6. siječnja) i slalom (7. siječnja).

Shiffrin uvjerljivo najbrža u prvoj vožnji, Popović i Štimac loše

Amerikanka Mikaela Shiffrin, pobjednica zadnja dva slaloma Svjetskog kupa, bila je s vremenom 52.99 uvjerljivo najbrža i u prvoj vožnji ženskog slaloma na Sljemenu.

Shiffrin na 12. izdanju Snježne kraljice ide po svoju ukupno treću pobjedu na Sljemenu, a prošle godine nakon dvije u nizu nije uspjela završiti utrku. Rekorderka zagrebačkog slaloma je s četiri pobjede Marlies Schild. Shiffrin bi danas ako bude među tri najbolje po broju podija u karijeri prestigla Janicu Kostelić. Amerikanka lovi Marlies Schild i po ukupnim slalomskim dometima, ona ima 27 pobjeda u ovoj disciplini, a Schild 35.

Drugo vrijeme ostvarila je u prvom laufu Wendy Holdener (54.40), a treće Petra Vlhova (54.60).
U utrci slalomašica nastupile su i dvije hrvatske predstavnice, 20-godišnja Leona Popović je sa 7.03 sekunde zaostatka za Shiffrin zauzela 47. mjesto, dok 17-godišnja Ida Štimac u svom debiju u Svjetskom kupu nije uspjela doći do cilja nakon što je dosta dobro i hrabro odvezla prvi dio staze.

Za plasman u drugu vožnju bilo je potrebno zaostati najmanje 4.61 sekundu.