Grčka-Hrvatska: Idemo u Rusiju!

Nakon 4:1 u Maksimiru, u Pireju su Grčka i Hrvatska odigrale 0:0.

Zlatko Dalić je ipak iznenadio – u vrhu napada su igrali Mandžukić i Kalinić, Kramarić se seli na klupu.

Grčka 0

Hrvatska 0

Hrvatska će tako po peti će put igrati na Svjetskom prvenstvu, nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014., “vatreni” su izborili i plasman u Rusiju 2018. Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Dva puta Hrvatska se izravno kvalificirala na SP kao pobjednik svoje kvalifikacijske skupine, dok je tri puta prošla kroz dodatne kvalifikacije. Prije 20 godina plasman je izboren preko Ukrajine, prije četiri godine preko Islanda, a ovoga puta preko Grčke.

Najbolji rezultat na samom SP Hrvatska je ostvarila u svom prvom nastupu u Francuskoj kada je osvojila treće mjesto. U sva preostala četiri sudjelovanja “vatreni” nisu uspjeli proći skupinu.

Suparnike u natjecanju po skupinama u Rusiji Hrvatska će saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi.

Susret u Pireju očekivano je ponudio čvrstu, borbenu igru sa znatno manje prilika za pogodak nego u Zagrebu. Papastathopoulos je pucao tik pored vratnice u 17. minuti, uzvratili su Rakitić i Perišić udarcima s ruba šesnaesterca, a Subašić je dobrom intervencijom zaustavio grčki napad pet minuta prije odmora.

No, najbolji je potez “iz rukava” izvukao Perišić u 42. minuti, kada je silovitim udarcem s dvadesetak metara uzdrmao vratnicu.

Drugo je poluvrijeme otvoreno s nešto više uzbuđenja pred oba gola, a najopasniji je bio prizemni udarac Mitrogloua iz 58. minute, koji je završio malo pored gola.

Grčka je naposljetku prvi udarac u okvir gola uputila preko Tachtsidisa tri minute prije kraja dvoboja, Kramarić je potom ciljao suprotne rašlje, ali hrvatski prolaz na Svjetsko prvenstvo nije došao pod znak pitanja.

U predvečernjim je satima plasman na svjetsku smotru osigurala i reprezentacija Švicarske, koja je još jednom utakmicom bez pogodaka sačuvala prednost 1:0 stečenu na gostovanju kod Sjeverne Irske. U preostalim susretima europskog doigravanja sastaju se još Italija i Švedska u ponedjeljak te Republika Irska i Danska u utorak, piše HNS.

GRČKA: Karnezis, Papastathopoulos, Manolas, Torosidis, Retsos, Tziolis, Tachtsidis, Zeca, Christodpulopoulos, Bakasetas, Mitroglou.

HRVATSKA: Subašić, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Brozović, Rakitić, Modrić, Perišić, Mandžukić, Kalinić

Sudac: Björn Kuipers (Nizozemska)

TIJEK SUSRETA;

90+2 Kraj, idemo u Rusiju!

90+1 Modrić van, Mitrović unutra

Igra se 2 minute nadoknade

86′ Perišić van, Rebić ulazi

85′ čeka se prekid, Perišića hvataju grčevi

80′ Tempo je podosta pao, Grci jalovo napadaju, čeka se kraj

79′ Grci iz zaleđa postižu gol

78′ Kalinić van, Kramarić unutra

76′ Hrvatska je uspješno ubila utakmicu

70′ Lovren ruši Mitrogloua, obrana čisti ubačaj u kazneni prostor

65′ Prekršaj na Brozoviću, Modrić izravno u ruke grčkog vratara

63′ Hrvatska se uspješno brani, Grci ne mogu organizirati napad, 59 posto posjeda lopte za Grke

59′ Dvostruka zamjena u grčkim redovima, ulazi Olympiakosov Fortounis umjesto Lazarosa i Gianniotas umjesto Bakasetasa.

58′ Mitroglou oštro puca pokraj gola

53′ Grci su stisnuli, ali se Hrvatska uspješno brani

49′ korner za Hrvatsku, nema opasnosti za Grčki gol, izbijena lopta

48′ Brozović puca s 30-ak metara iznad gola

46′ počelo je drugo poluvrijeme

……………………………….

45+2 Kraj poluvremena

Dvije minute nadoknade

43′ Bomba Perišića s dvadesetak metara, stativa spašava Grke

42′ Subašić skida loptu s glave Retsosa i spašava siguran gol

35′ Strinić igrao rukom, slobodni udarac za Grke, pa korner

29′ Grčka ima 60 posto posjeda lopte

28′ Perišić puca pokraj gola

26′ Faul na Kaliniću na rubu šesnaesterca, Rakitić puca preko gola

24′ Tachtsidis žuti karton, prigovarao je

22′ Prekršaj na Perišiću, izveo Modrić u blok, lopta dolazi do Vrsaljka koji je šalje na tribine

17′ Sokratis puca s vrha šesnaesterca, lopta je prošla blizu gola

15′ Vrsaljko opet ubacuje u šesnaesterac Grka, Kalinić ne stiže

13′ Bakasetas s 25 metara puca visoko preko Subašićevog gola

12′ Torosidis pokušao iznuditi jedanaesterac, ipak suđen kontrafaul

7′ Fantastičan ubačaj Vrsaljka, Kalinić za milimetar kasni, korner je za Hrvatsku, prekršaj u napadu

6′ Vrsaljko je neoprezno laktom udario Grka, slobodni udarac, ali opasnosti nema

3′ Igra se zasad uglavnom u hrvatskoj polovici terena

1′ – počela je utakmica