Kakva drama na kraju derbija na Poljudu: Dinamo izjednačio i zabio drugi gol, a onda jedanaesterac za Hajduk

U 13. kolu HNL-a snage su odmjerili Hajduk i Dinamo. Za obje momčadi to je utakmica u kojoj bi jednima i drugima sjajno došla pobjeda. Hajduku da bi zadržao utrku s vrhom lige, a Dinamu da odmakne od Rijeke. Na stadionu je bilo oko 25.000 ljudi. Na poluvremenu Hajduk je vodio 1:0, Dinamo u 89 izjednačio a u 91. Henriquez za 2:1, pa Hajduk iz jedanaesterca 2:2.

Hajduk je do 89. minute vodio s 1-0 pogotkom Ante Ercega (38) i bio na pragu velike pobjede, da bi Dinamo u dvije minute preokrenuo na 2-1 golovima Filipa Benkovića (89) i Angela Henriqueza (90+1), a triler na Poljudu okončao je u 94. minuti pogodak Ercega s bijele točke.

Bio je to odličan derbi, u kojem je Hajduk potpuno dominirao u prvom poluvremenu, a Dinamo je uzvratio na isti način u drugom dijelu.

Hajduk dominirao u prvih 45 minuta

Hajduk je nošen fanatičnim navijanjem svojih pristalica odigrao odlično prvo poluvrijeme. Splićani su igrali agresivno i napadački te su stvarali skoro stalni pritisak na obranu Dinama. U 18. minuti Toma Bašić je iz slobodnog udarca zatresao spoj vratnice i grede, a tri minute kasnije idealnu situaciju u petercu je nepreciznim udarcem upropastio Hamza. Dinamo je svoju jedinu priliku u prvom dijelu propustio u 30. minuti, kada je neopreznost Nižića i Lopeza iskoristio Soudani, no iskosa je samo pogodio vanjski dio vratnice. U 38. minuti Hajduk je nagrađen za hrabru igru – ubačaj Hamze s desne strane sačekao je Ante Erceg i poslao je u desni donji kut Livakovićevih vrata.

Dinamo bolji u nastavku

Dinamo je bolje krenuo u drugi dio, a u 53. minuti Hodžić je imao odličnu priliku, no njegov udarac s pet metara brani Stipica, da bi u 55. minuti na ubačaj Ademija zamalo zakasnio Soudani. U 75. minuti Olmo glavom nije uspio prebaciti Stipicu u još jednom naletu Zagrepčana, koji su posve preuzeli inicijativu u drugom dijelu.

U 89. minuti dogodilo se neizbježno, Dinamo je izjednačio. Ubačaj s desne strane glavom je skrenuo Soudani, a Filip Benković između dvojice igrača Hajduka glavom šalje neobranjivo u sami kut vrata. Samo dvije minute kasnije novi šok za domaćine nakon što se okliznuo Tudor, a Ademi uposlio Angela Henriqueza koji ne griješi. To nije bio kraj trileru u Splitu – u 93. minuti Stojanović je srušio Almeidu u kaznenom prostoru, a Erceg ne griješi s “bijele točke”. U petoj minuti sudačke nadoknade uslijedilo je međusobno naguravanje igrača koje je proteklo bez crvenog kartona, piše gol.hr.

Dinamo vodi s 31 bodom ispred Rijeke (25) i Hajduka (24).

Pred 25.000 gledatelja na stadionu Poljud sudio je Pejin iz Donjeg Miholjca.

Strijelci: 1-0 Erceg (38), 1-1 Benković (89), 1-2 Henriquez (90+1), 2-2 Erceg (90+4, pen)

Početne postave:

Hajduk: Stipica – Tudor, Nižić, Lopez, Memolla – Savvas, Radošević, T. Bašić, Hamza, Erceg – Ohandza

Dinamo: Dinamo: Livaković – Stojanović, Sigali, Benković, Sosa – Antolić, Doumbia, Soudani, Moro, Olmo – Hodžić

Hajduk – 2

Dinamo – 2

Tijek utakmice:

90+7 Kraj

Zaiskrilo je na terenu i skoro eskaliralo u tučnjavu, žuti kartoni za Sosu i Kožulja.

90+4 Jedanaesterac za Hajduk, Erceg zabija, 2:2

91′ Henriqez 1:2

Sedam minuta nadoknade se igra

89′ GOOOOOL! Dinamo je izjednačio, glavom je iz gužve precizno pogodio Benković!

88′ Žuti za Doumbiju i Almeidu koji su se počeli naguravati nakon jednog duela.

83′ Baca sve karte u napad Cvitanović, ulazio Ćorić umjesto Mora

80′ Ulazi Hugo Almeida umjesto Savvasa.

76′ Olmo je išao na Stipicu koji je zaplivao, ali nije uspio ugurati loptu u mrežu! Spasio je Lopez!

72′ Prilika za Ademija, pucao je s ruba šesneasterca, ali blokira to obrana Hajduka.

65′ Izlazi Ohandza, u igri je Kožulj. Hajduk je u ovim trenucima bez klasičnog napadača.

55’Opet odlična prilika za Dinamo, ali Ademijeva lopta na drugu stativu nije došla do Soudanija!

54′ Umjesto Hodžića ulazi Henriquez, može li još jednom donijeti preokret Dinamu?

53′ Sjajna prilika za Dinamo! Hodžić je išao sam na Stipicu, ali on to sjajno brani njegov udarac!

46′ Počelo je drugo poluvrijeme
………………………………………………………………………….

45′ Gotovo je prvo poluvrijeme, Hajduk je bio bolji i zasluženo vodi 1:0. Dinamo bezidejan, jedina prava prilika stigla je nakon sjajne solo-akcije Soudanija.

38′ Ante Erceg goool, 1:0 vodi Hajduk. Hajduk je okrunio bolju igru pogotkom, strijela Erceg se sjajno snašao nakon ubačaja Hamze!

30′ Soudani je prošao pored Lopeza i izašao sam prema Stipici, ali udarac iz teškog kuta je odsjeo na vratnici! Prva prava prilika Dinama na utakmici.

27′ Bašić je sjajno izveo slobodni udarac, poslao je oštru loptu na pet metara, ali igrači Hajduka ostali su malo prekratki i nisu to ugurali u mrežu!

21′ Velika prilika za Hamzu Barryja! Ostao je samo na pet metara od gola i pucao pored bliže stative!

18′ Kakva šansa za Hajduk! Toma Bašić je iz slobodnjaka sjajno pucao, ali greda spašava Dinamo!

12′ Dinamo prijeti nakon kornera, centaršut je bio precizan, ali nitko od igrača Dinama nije uspio uputiti pravi udarac prema golu. Hvata to Stipica.

10′ Prva prijetnja za Livakovića, Bašić je pokušao svojom poznatom ubojitom ljevicom iz velike daljine, ali ide to pored gola.

4′ Prvi opasan napad, Erceg je ostao sam na strani i pokušao ubaciti, ali odbija to obrana Dinama u korner.

1′ Počela je utakmica na Poljudu!

Za obje momčadi ovo je bila utakmica dokazivanja. Jedna od onih koja može promijeniti atmosferu u momčadi za daljnji tijek sezone. Hajduk bi najradije volio vidjeti predstavu kao protiv Evertona, no hajdukovci nisu odigrali jednu takvu utakmicu oko mjesec i pol dana.

Dinamo je početkom prošle sezone u kolovozu deklasirao Hajduk s velikih 4:0, a najbolji igrač Modrih tada je bio Marko Rog. No, njega već dulje vrijeme nema u plavom dresu. Zato je tu Soudani, dovoljan razlog za brigu Hajduka.

U derbiju 4. kola Dinamo je na Maksimiru pobijedio Hajduk s 3-1, a među strijelcima je naravno bio i Soudani, koji se nekako specijalizirao za kasne golove protiv najvećeg rivala. Hajdukovcima je možda najviše u sjećanju onaj u sudačkoj nadoknadi na Poljudu za pobjedu, piše gol.hr.